Dobre warunki pracy w warsztacie samochodowym – na co zwrócić uwagę

Jak wygląda praca w warsztacie samochodowym? Prawdopodobnie każdy człowiek kiedyś zawitał u mechanika, konieczność naprawy samochodu jest bardzo częsta, szczególnie jeśli nabyło się stary i używany. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak właściwie wygląda dzień z pracy w warsztacie samochodowym. Można było trafić na różnej klasy fachowców, jednak ktoś dobry w swojej dziedzinie bez wątpienia przykłada się do wykonywanej pracy.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań przeprowadzana jest dokładna inspekcja stanu pojazdu, a sam proces naprawiania może potrwać dość długo z uwagi na potrzebę konkretnych części, które nie zawsze są na magazynie. Tak czy inaczej efektywność pracy zależy w dużej mierze od odpowiedniej organizacji i ogólnego stanu warsztatu. Właśnie dlatego dobre warunki pracy są tak ważne.

Na co należy zwrócić uwagę?

Odpowiednie warunki pracy składają się na wiele czynników. Warto zacząć od czystości całego pomieszczenia. Jak można się spodziewać, podczas pracy z maszynami łatwo jest o zabrudzenia olejem, smarem czy innymi substancjami. Praca w takim otoczeniu jest nie tylko bardzo niewygodna i niekomfortowa dla całej kadry, ale może też stanowić niebezpieczeństwo.

Wyciek wszelakich łatwopalnych płynów powinien być bezzwłocznie zatrzymany, a cała ciecz szybko i z zachowaniem odpowiedniej ostrożności zebrana oraz zutylizowana. To samo tyczy się gazów, chociaż pozbycie się ich może być jeszcze bardziej problematyczne. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, absolutnie nie można ignorować obecności toksycznych gazów w warsztacie, nawet w niewielkich ilościach. W takiej sytuacji należy założyć maski gazowe, a następnie dokładnie wywietrzyć salę.

Alternatywnie, można zastosować specjalne oczyszczacze powietrza mogące zapewnić sprawną pracę bez zbędnych przerw, nawet podczas nieoczekiwanych wypadków. Oczywiście, taki sprzęt nieco kosztuje, trzeba też używać go na bieżąco, jednak mimo to sprawny przedsiębiorca powinien wciąż wyjść na plus.

Inne uwagi co do dobrych warunków pracy.

Wszystkie narzędzia muszą być czyste i posegregowane, a jeśli któreś z nich ulegnie uszkodzeniu powinno być szybko wymienione, o ile nie da się go łatwo naprawić. Jeśli na terenie pracy są w użytku jakiekolwiek maszyny, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo dla pracowników, to istnieje obowiązek ich regularnej kontroli, aby nie doszło do żadnego wypadku. Warto pamiętać, że koszty związane z zadośćuczynieniem dla skaleczonego pracownika są o wiele wyższe niż kwota potencjalnie zaoszczędzona na wyposażeniu. Poza tym, ważne jest też samopoczucie kadry, jasny i czytelny grafik, a regularne przerwy są bardzo mile widziane.

Badania dowiodły, że rozluźnieni pracownicy w dobrym nastroju o wiele lepiej wykonują swoje obowiązki i przynoszą swoim przełożonym większe dochody, co zmienia nieco klasyczne podejście do tego tematu. Rzecz jasna, pewna dyscyplina wciąż jest wymagana, aby każdy czuł odpowiednią motywację do wykonywania swoich obowiązków. Brak szczególnego rygoru nie oznacza braku porządku w warsztacie, który przecież musi działać sprawnie i efektywnie.

 

Dodaj komentarz