Studia informatyczne w Krakowie czy Łodzi ? – porównaj oferty

Młode osoby, zastanawiające się, jaki kierunek studiów wybrać, najczęściej posilają się wiedzą zaczerpniętą od starszych kolegów, przeglądają blogi, niestety rzadziej kierują się prawdziwymi zainteresowaniami, czy analizami rynku pracy. Są branże i kierunki szczególnie oblegane, co przekłada się na późniejsze możliwości zatrudnienia, jeżeli co roku uczelnie opuszczają tysiące specjalistów danej dziedziny, to zapewne w ciągu kilku lat nasycą oni rynek i nowym adeptom będzie coraz trudniej znaleźć zatrudnienie.

Może zatem zastanawiać zasadność wyboru informatyki, jako kierunku studiów, skoro jest to rok rocznie najtłumniej oblegany kierunek w Polsce. Informatyka jest z drugiej strony, najprężniej rozwijającą się dziedziną i współpracującą z pokrewnymi kierunkami, powstają również nowe obszary objęte informatyzacją. Rynek IT jest bardzo chłonny i ciężko znaleźć bezrobotnego informatyka. Młodzi ludzi wybierają studia informatyczne z różnych pobudek, są to zainteresowania grafiką komputerową, tworzeniem gier i aplikacji, programowaniem czy wdrażaniem nowych technologii. Dopiero podczas studiów, często odkrywają swoje preferencje i dowiadują się o innych, atrakcyjnych gałęziach tego działu nauki. Można powiedzieć, że zazwyczaj studenci kończący naukę, mają zupełni inny pogląd na studiowany kierunek, niż kiedy rozpoczynali studia. Kolejną zaletą podjęcia studiów informatycznych, jest właśnie ich popularność, oznacza to bowiem, że uczelnie muszą sprostać nie tylko wymaganiom stawianym przez rozwój IT, ale również starają się utrzymać wysoki poziom, aby przyciągnąć studentów, właśnie do swojej uczelni.

Kiedy zapadnie już decyzja odnośnie wyboru kierunku studiów, podejmowany jest wybór uczelni i miasta. Zdarza się też zupełnie odwrotnie, młodzi ludzie najpierw decydują, w jakim mieście podejmą studia, a dopiero później wybierają kierunek. Jest to zrozumiałe i wbrew pozorom częste zjawisko. Pierwsze kroki dorosłości pozwalają absolwentom szkół średnich zdecydować w pewnym stopniu o swojej przyszłości i wybrać wstępnie miasto, z którym chcą związać się na dłużej.

Jednym z częściej rozważanych miast, jest oczywiście Kraków – jedno z najstarszych miast akademickich. Studia w Krakowie, to bardzo atrakcyjna perspektywa dla wielu osób rozpoczynających naukę na wyższej uczelni. Piękne miasto z bogatą historią, wiele zabytków i właśnie tłumy studentów, tworzą niesamowitą atmosferę Krakowa. Kiedy zapadnie decyzja podjęcia studiów informatycznych, możemy zapoznać się bliżej z ofertami krakowskich uczelni, korzystając z wygodnej przeglądarki: http://www.studiakrakow.com/kierunek/Informatyka/, zebrane w jednym miejscu podstawowe informacje, pozwolą na łatwe porównanie wielu propozycji. Kraków, to typowe miasto studenckie z tradycjami, w ofercie edukacyjnej miasta znajdą się słynne uczelnie, z Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Górniczo – Hutniczą i Politechniką na czele. Analizując dostępne na uczelniach kierunki i ich działy, może się okazać, że oferują one dokładnie to, czego szukano, podając konkretne rozwiązania. Studia na krakowskich uczelniach, to wybór dla studentów szukających wysokiego poziomu nauczania i tradycyjnego życia żaków.

Podobnie jak w innych dużych aglomeracjach, studia informatyczne w Łodzi, również cieszą się dużą popularnością. Miasto również może się pochwalić renomowanymi uczelniami, które są pozytywnie odbierane przez przyszłych pracodawców, można sprawdzić ofertę łódzkich uczelni z kierunkiem informatycznym: http://www.studialodz.com/kierunek/Informatyka/, może się okazać, że również te uczelnie zasługują na uwagę. Łódź cały czas się rozbudowuje i powoli, także to miasto zaczyna być uważane za studenckie centrum. Dodatkowo stwierdzono, że miasto jest o wiele tańsze dla młodego studenta niż inne akademickie aglomeracje. Od dawna miasto i okolice kojarzone są z przemysłem, fabrykami i wytwórstwem, dlatego mnożą się propozycje atrakcyjnych praktyk, ciekawych miejsc stażowych i przyszłego zatrudnienia.

Kampusy akademickie w Łodzi, są w większości skupione w okolicach centrum miasta, więc dojazd na uczelnię też powinien być ułatwiony. Na osiedlach studenckich można znaleźć wiele klubów akademickich, gdzie kwitnie studenckie życie. Uniwersytet Łódzki i Łódzka Politechnika zajmują bardzo wysokie miejsca w rankingach szkół wyższych, a do wyboru jest jeszcze kilka innych, bardzo dobrych uczelni. Europejski poziom, stypendia i częste wymiany zagraniczne, mogą okazać się dobrym bodźcem do wyboru Łodzi, jako miejsca przyszłych studiów. Porównując do opisywanego wyżej Krakowa, ceny mieszkań mogą różnić się nawet dwukrotnie, a w Łodzi można znaleźć relatywnie tanie mieszkania, nawet blisko centrum, co jest raczej niespotykane w większości dużych miast. Można to rozważyć, biorąc pod uwagę związanie się z Łodzią, po zakończeniu studiowania.

Reasumując, ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy lepiej jest studiować w Krakowie czy w Łodzi, każda opcja ma swoje zalety. Kraków, to typowe miasto studenckie, skupiające się nie tylko na nauce, ale również na szeroko rozumianym życiu studenckim. Sama liczba uczelni i proponowanych kierunków jest imponująca: http://www.studiakrakow.com/, można wybierać z naprawdę różnorodnych propozycji, więc jeżeli ktoś jest zakochany w Krakowie, to czy będą to studia informatyczne, czy zupełnie inne na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Podobnie wygląda sytuacja dla osób podejmujących decyzję o studiowaniu w Łodzi, rozwijające się cały czas miasto może zaoferować przyszłym studentom, ciekawe kierunki nauki, na ponad 24 uczelniach: http://www.studialodz.com/, może więc dobrym pomysłem będzie sprawdzenie pokrewnych kierunków oprócz wymarzonej informatyki? Podczas przeprowadzanych wśród pracowników branży informatycznej badań, okazało się, że aż 23% badanych uważało, że zdobyte wykształcenie informatyczne nie było główną przyczyną otrzymania etatu. Często osoby widzące swoją przyszłość zawodową w dziedzinach związanych z informatyką, rozważają pokrewne kierunki, takie jak matematyka czy robotyka, które mogą być uzupełnieniem studiów informatycznych.

Dodaj komentarz