Jak to jest z tymi polskimi drogami?

Narzekanie na drogi to już niemal polska tradycja. A zatem rodacy utyskują, choć trzeba przyznać, że coraz częściej bardziej z przyzwyczajenia niż faktycznej potrzeby. Instytucje publiczne informują, że zdecydowana większość dróg nad Wisłą nie wymaga interwencji. Przynajmniej w przeciągu najbliższych kilku lat. Jednak słowom urzędników przeciętny obywatel często nie wierzy.

Dlatego nadal wielu obawia się o stan dróg w Polsce. Wystarczy jednak przejechać się po kraju, by zobaczyć, że poważnych powodów do zmartwień nie ma. Owszem, zdarzają się niedoskonałości. Dotyczy to jednak wszystkich użytkowanych rzeczy. A nadwiślańskie drogi wydają się mieć całkiem nieźle. Dawniej marzyły się w kraju autostrady niemieckie. Dzisiaj kierowcy jadący przez Niemcy nie mogą doczekać się wjazdu do Polski. Choć nie ma tam czterech pasów, to jednak jedzie się sprawniej. Drogi równe, bo nowe. A i robót nie ma tak wiele na trasie.

Inwestycje drogowe

Nie ma co ukrywać, że budowlany boom w Polsce już przeminął. Najwięcej inwestycji poprzedzało Euro 2012 i choć wiele z nich jeszcze nie ukończono, to jednak na przestrzeni kilku, może kilkunastu ostatnich lat naprawdę sporo się zmieniło w temacie warunków drogowych w kraju. Nie tak dawno w mediach pojawiła się informacja, że rządzący ograniczają inwestycje na budowę nowych odcinków autostrad oraz dróg ekspresowych. Mimo to w Polsce wciąż sporo się buduje. Nie tylko tych najważniejszych odcinków, kluczowych z perspektywy kraju, ale remontowana i unowocześniana jest także lokalna infrastruktura drogowa. Zatem nawet jeżeli środków na ten cel nie przeznacza się już w takich ilościach, jak chociażby kilka lat wstecz, to jednak stan dróg w Polsce zostawia coraz mniej do życzenia. Zamiast narzekać, bo wypada, warto czasami wybrać się na dłuższą wycieczkę. I przekonać, jak jest w rzeczywistości. Pewną uciążliwością są co najwyżej jeszcze pracujące ekipy budowlane czy remontowe. Ich widok powinien jednak napawać optymizmem, ponieważ kiedy skończą, kierowcy pojadą bezpieczniej i szybciej.

Na wschód i południe

W pewnym momencie na mapie kraju dało się zauważyć spore dysproporcje w liczbie dróg. Poza tym w różnych częściach kraju przedstawiały one zupełnie inny standard. W związku z tym najtrudniej jeździło się po wschodnich i południowych województwach. Jednak od kilku lat trwają intensywne prace, mające na celu między innymi ujednolicić stan dróg w Polsce. Nawet w odległych od stolicy miastach jezdnie są remontowane. Poza tym do użytku oddawane są kolejne odcinki dróg ekspresowych oraz obwodnic. Dzięki nim dojazd do wschodniej czy południowej granicy kraju nie zajmuje już tak dużo czasu. Wręcz przeciwnie, coraz trudniej trafić tam na zaniedbane drogi. Infrastruktura modernizowana jest nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach. Spory w tym udział środków unijnych. Trzeba jednak oddać polskim włodarzom, że dobrze je wykorzystywali i wciąż przeznaczają na polepszenie stanu dróg jak Polska długa i szeroka.

Dodatkowe informacje

Asfalt na zimno – zobacz więcej produktów używanych w branży budownictwa drogowego – sprawdź więcej.

2 Comments on “Jak to jest z tymi polskimi drogami?”

  1. Przed każdą inwestycją budowlaną ważny jest dobrze wykonany projekt. Tak samo jest z drogami. Aby droga wykonana została poprawnie składa się na to wiele elementów. Dla osób, które przymierzają się do takiej inwestycji odsyłam do artykułu, w którym opisane jest projektowanie drogi krok po kroku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *