Jak zbudowana jest wyciągarka elektryczna?

Często wybierasz się do lasu samochodem terenowym? Lubisz offroad? Na pewno masz na wyposażeniu samochodu niezbędne pomoce przydatne np. podczas wymiany koła. Czy nie zapomniałem o najważniejszym elemencie wyposażenia, który przyda się w ekstremalnych sytuacjach? Mowa o wyciągarce elektrycznej. Sprawdź, jak zbudowana jest wyciągarka elektryczna.

Wyciągarka elektryczna – do czego służy?

Wyciągarka to dodatek do samochodów terenowych, quadów, pojazdów straży pożarnej. Wykorzystywana jest szczególnie przez leśników, górskie służby ratunkowe oraz przedsiębiorców leśnych i drwali, którzy używają jej do codziennej pracy. Często przydaje się również amatorom offroadowych szaleństw. Kto choć raz spróbował jazdy przez las i przez niedostępne dla zwykłych pojazdów bez napędu 4×4 tereny, ten doskonale wie, jak nieprzewidywalna potrafi być tego typu leśna, polna, nieutwardzona droga. Wielokrotnie nawet porządna skrzynia rozdzielczo-redukcyjna, odpowiadająca za umiejętne rozkładanie siły w napędzie 4×4, oraz wysokiej klasy opony terenowe nie poradzą sobie z wymagającym podjazdem, zwłaszcza jeśli trasa przebiega po podmokłych terenach. Jeśli kolokwialnie “zakopiemy” się w błocie lub samochód zostanie zakleszczony między drzewami na stromej skarpie, nie poradzimy sobie bez wyciągarki.

Wyciągarka elektryczna – jak jest zbudowana?

Wyciągarka elektryczna przyda się podczas samotnych wypraw do lasu. Jeśli teren, który będziemy.  chcieli pokonać okaże się zbyt trudny i nasz samochód lub quad nie sprosta podmokłej powierzchni, posiadają wyciągarkę nie będziemy zależni od pomocy innych. W niektórych warunkach wystarczy, że podepniemy zainstalowaną w samochodzie wyciągarkę do najbliższego drzewa, co zdecydowanie ułatwi nam pokonanie przeszkody. Dobrze jednak wiedzieć, w jaki sposób zbudowana jest wyciągarka elektryczna.

Wyciągarka elektryczna, którą zazwyczaj montujemy z przodu pojazdu lub w jego tylnej części, zasilana jest prądem akumulatorowym z napięciem 12V. Taką wyciągarkę możemy użytkować w większości pojazdów wyposażonych w wyjście 12V. Niezbędne elementy składające się na wyciągarkę to silnik, bęben, na który nawija się linę wykonaną ze stali lub materiałów syntetycznych. Ważnym elementem wyciągarki są również rolki i ślizgi, które pomagają w odpowiednim prowadzeniu liny po bębnie. Ostatnie rzeczy składające się na wyciągarkę elektryczną to przede wszystkich przekładnia zębata oraz hamulec, którym możemy regulować pracę wyciągarki. Warto wspomnieć jeszcze o ramie lub innym stałym elemencie mocowanym do samochodu. Tę czynność należy zrobić uważnie i fachowo, tak by podczas pracy urządzenia wyciągarka nie odczepiła się od pojazdu, ponieważ mogłoby to okazać się bardzo niebezpieczne dla osób przebywających blisko samochodu.

Jak wybrać wyciągarkę samochodową?

Trzeba wiedzieć, że nie każda wyciągarka będzie pasować do danego pojazdu. W celu zakupu odpowiedniego urządzenia warto skonsultować się z fachowymi sprzedawcami. Polecamy również artykuł „Wyciągarka samochodowa – jak dobrać odpowiedni model do samochodu?”.

Polecamy:
Nowe opony – jakie wybrać?

Dodaj komentarz