Kupowanie używanego samochodu – od czego zacząć?

Planujesz zakup swojego pierwszego auta? A może marzy Ci się wymiana pojazdu na nowy? Dobrze, może niekoniecznie „nowy” w dosłownym znaczeniu. Równie dobrze sprawdzi się samochód używany – na pewno będzie atrakcyjniejszy cenowo. Tylko jak go znaleźć?

Jaki koszt możesz ponieść?

Poszukiwania auta rozpocznij od uściślenia kwestii związanej z budżetem. Podczas przeglądania ofert sprzedaży niewątpliwie znajdziesz wiele modeli, które przykują Twoją uwagę, jednak nie na wszystkie będziesz mógł lub chciał sobie pozwolić.

Ustal trzy kwoty:

  • taką, która stanowi górną granicę tego, ile chciałbyś wydać na nowe auto,
  • taką, która stanowi górną granicę tego, ile możesz wydać na nowe auto,
  • taką, której absolutnie nie wolno Ci przekroczyć.

Wypisanie powyższych kwot pozwoli Ci określić cel poszukiwań. Pamiętaj jednak, żeby od kwoty, którą przeznaczyłeś na zakup samochodu, odjąć koszty dodatkowe, np. rejestracji w urzędzie, przeglądu i ewentualnej naprawy czy wykupienia obowiązkowego OC. Być może będziesz chciał rozszerzyć polisę o AC, NNW lub assistance – poczytaj o każdym i zdecyduj, które jest Ci niezbędne. Wykupując OC w pakiecie z rozszerzeniami, możesz uzyskać na nie atrakcyjny upust.

Czego oczekujesz od auta?

Chcesz kupić auto marki x, najlepiej w modelu y? Świetnie, to już coś. Czy jednak wybór jest podyktowany względami praktycznymi? Nowi kierowcy często sugerują się nie tymi kwestiami, którym i powinni. Zamiast wybrać pojazd trwały, niezawodny i łatwy w prowadzeniu, stawiają na auto modne i wyposażone w zbędne, ale efektowne dodatki.

Zastanów się, dla kogo kupujesz auto – siebie? Całej rodziny? Do czego zamierzasz go używać – codziennego jeżdżenia do pracy i na zakupy? A może pracujesz jako przedstawiciel handlowy lub często wyjeżdżasz za granicę? Wyłącz na chwilę emocje i dokonaj rozsądnego „rachunku sumienia”. Wielkie i sporo palące auto nie będzie właściwe dla singla, tak jak i małe zgrabne auto sportowe dla głowy rodziny.

Gdzie powinieneś zacząć poszukiwania?

Ustaliłeś już budżet i potrzeby? Super. Przejdźmy do tego, gdzie szukać auta. Oczywiście największą skarbnicą ofert sprzedaży samochodów jest internet – zamieszczanie ogłoszeń w sieci nic nie kosztuje, więc robi się to chętniej niż publikuje anonse w gazetach branżowych (w nich szukaj w drugiej kolejności). Popytaj też znajomych, czy nie znają kogoś, kto sprzedaje dobre używane auto w określonej przez Ciebie cenie. Nabycie pojazdu od znajomego da Ci większy wgląd w to, co rzeczywiście się z nim działo i jak było traktowany.

Możesz też wybrać się do komisu. Jeśli właścicielem używanego samochodu jest komis, nie zapłacisz podatku od kupna (a jeżeli tylko pośredniczy między Tobą a inną osobą prywatną, będziesz musiał odprowadzić 2% od wartości auta do urzędu skarbowego). A może zdecydowałeś na auto sprzedawane przez sąsiada, np. Niemca? Koniecznie przeczytaj poradnik: Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć.

A co z jazdą próbną?

Jeśli masz bezpośredni kontakt ze sprzedającym – kupujesz auto od nieznajomej osoby prywatnej, poleconego znajomego lub w komisie – zapytaj o możliwość jazdy próbnej. Dostosuj siedzenie do swoich potrzeb i przejedź się naturalnie: tak, jak będziesz jeździł na co dzień. Zwolnij, przyspiesz, sprawdź pracę pedału gazu i hamulców, w tym także ręcznego.

Nie zniechęcaj się, jeśli nie trafisz na wymarzone auto nawet po kilku tygodniach czy miesiącach szukania. Lepiej poczekać i wybrać najlepszą ofertę – w końcu to inwestycja na lata!

Dodaj komentarz