Lubisz chemię i samochody? Ta kariera jest dla Ciebie!

Technik laboratoriów motoryzacyjnych będzie wspierał sztukę technologii Inżynierskiej i inne programy, które mogą być przydzielane przez producentów działających w tej branży bądź instytucje, które ją kontrolują. Technik laboratoryjny jest zwykle kierowany przez kierownika programu technologii motoryzacyjnej czy też kierownika katedry technologii inżynieryjnych do poszczególnych zadań związanych z jego stanowiskiem, w celu wykonania obowiązków opisanych poniżej.

Technik laboratoryjny z branży motoryzacyjnej będzie także wykonywał inne czynności w zależności od specyfikacji umowy na bazie której zostanie zatrudniony – niemniej jednak jest to idealna ścieżka kariery dla wszystkich osób, które na równi uwielbiają nauki ścisłe i motoryzację.

Podstawowe obowiązki

Z pewnością jednym z podstawowych obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest przygotowanie i utrzymanie laboratorium motoryzacyjnego i produkcyjnego w należytym stanie. Trzeba też współpracować z wydziałem, aby wybrać, zamówić i zintegrować nowy sprzęt i pomoce szkoleniowe określone przez kierownika programu w branży motoryzacyjnej czy też naprawić lub zlecić naprawę, jeśli wykracza poza kompetencje techników – oczywiście w razie potrzeby.

Poza tym technik laboratoriów musi:

* wspierać studentów zaawansowanymi ćwiczeniami z zakresu motoryzacji
* zdemontować i ponownie zmontować pomoce szkoleniowe w zakresie motoryzacji i produkcji, zgodnie z instrukcjami kierownika programu w branży motoryzacyjnej
* dbać o utrzymanie i serwisowanie całego sprzętu samochodowego i produkcyjnego zgodnie z harmonogramem i tym jakie wytyczne nakłada wyspecjalizowane laboratorium np. http://laboratorium-badanie.pl/

Niekiedy też specjalista ten musi czyścić cały sprzęt motoryzacyjny i produkcyjny w ramach prac konserwacyjnych, ale też zawsze codziennie po użyciu danego sprzętu. Nierzadko, osoby dopiero zaczynające karierę w motoryzacyjnym laboratorium są oddelegowane do tego, by codziennie czyścić podłogi w warsztatach samochodowych i produkcyjnych. Inną kwestią są ogólne czynności konserwacyjne w celu doprowadzenia do jak najlepszego stanu wszystkich stołów warsztatowych – są to bardzo ważne działania w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń, smarów i opróżnienia wszystkich pojemników na śmieci do odpowiednich pojemników zewnętrznych.

Technik ten też zawsze musi pomagać w corocznych kontrolach stanu wyposażenia, a w razie potrzeby wspomóc fizyczne działy personelu zakładu. Pomoc w innych działach laboratoryjnych i wykonywanie innych zadań przypisanych przez kierownika programu w branży motoryzacyjnej to kolejny, bardzo obszerny zakres działań osoby zatrudnionej na tym stanowisku.

Kto nadaje się do tej pracy?

Oto niektóre z niezbędnych umiejętności, jakie winien posiadać kandydat na technika laboratorium chemicznego:

* tworzenie sprzętu samochodowego i produkcyjnego oraz przygotowania materiałów i wyposażenia dla motoryzacji i klas produkcyjnych
* działanie na podstawie ustnych instrukcji co do przygotowania laboratoriów do zajęć, zamawiania materiałów eksploatacyjnych itp.

Przy czym, zaawansowana wiedza na temat elementów i wyposażenia samochodowego jest oczywistą koniecznością.

One Comment on “Lubisz chemię i samochody? Ta kariera jest dla Ciebie!”

  1. Do takiej pracy nadaje się każdy, kto ma otwarty umysł. Ale otwarty umysł mają także ludzie, którzy lubią ekstremalne wyprawy. Wiedza na ten temat może być przydatna, ale można ją także pogłębić np tu http://awantaz.com.pl/. Jest wiele przedmiotów potrzebnych na takie wyjazdy. Lepiej się zapoznać wcześniej, niż już w czasie wyprawy stwierdzić, że czegoś brakuje. Nie każdy jest MacGyver`em i nie każdy potrafi sobie poradzić w ekstremalnych warunkach – nawet chemik.

Dodaj komentarz