Lusterka samochodu ciężarowego i osobowego

Lusterka są niezwykle istotnym elementem wyposażenia każdego samochodu, zarówno ciężarowego jak i osobowego. Prawo określa, że niezbędnym jest posiadanie sprawnego lusterka wewnętrznego oraz zewnętrznych (ich ilość jest uzależniona od rodzaju samochodu). Wpływ ich na bezpieczeństo na drodze jest nieoceniony. Odpowiednie ustawienie pomaga nam również w manewrach takich jak parkowanie. Artykuł ten będzie poświęcony specyfice, wymogom oraz charakterystyce poszczególnych lusterek samochodów ciężarowych i osobowych.

Lusterka samochodów ciężarowych

Wymiary samochodu ciężarowego sprawiają, że niezbędny jest montaż dodatkowych lusterek. Fakt wyższego usadowienia kierowcy w kabinie wprawdzie poprawia widoczność, jednak budowa samochodu generuje również tak zwane martwe pole. Wyposażenie ciężarówki w dodatkowe lustra ma temu problemowi zaradzić. Przyjęto podział lusterek na 6 klas:

  • 1 klasa – jest to lusterko wsteczne, umiejscowione wewnątrz kabiny. Możemy się z nimi spotkać jedynie w niektórych modelach, które posiadają tylną szybę.
  • 2 i 3 klasa – lusterka główne szerokokątne – montowane na drzwiach ciężarówki. Mają za zadanie pomóc nam w ocenie położenia naczepy. Niezwykle istotne przy wykonywaniu wszelakich manewrów.
  • 4 klasa – lusterka panaromiczne. Znajdują się na tych samych słupkac co lusterka klasy 2 i 3. Umożliwiają szersze pole widzenia kierowcy.
  • 5 klasa – lusterka bliskiego zasięgu. Umiejscowione jedynie na prawych drzwiach bocznych, w górnej ich części. Ułatwiają podgląd na linie ograniczające pasy ruchu, a także krawężniki.
  • 6 klasa – lusterko przednie. Nieobowiązkowe w przypadku niskiej kabiny, gdy kierowca jest w stanie zauważyć niewysoki obiekt przed swoją maską.

Lusterka samochodów osobowych

W przypadku samochodów osobowych podział jest dużo prostszy. Prawo wymaga jedynie posiadania lusterka wstecznego, umieszczonego wewnątrz pojazdu, a także dwóch lusterek zewnętrznych – montowanych po obu stronach samochodu. Przyjrzyjmy się więc rodzajom lusterek zewnętrznych, dokonując podziału ze względu na sposób regulacji:

  • Manualne – regulacja następuje w sposób ręczny. Ustawiamy je naszymi rękoma, za pomocą różnego rodzaju wajch, pokręteł czy dźwigni.
  • Mechaniczne – podobnie jak w przypadku manualnych, jednak regulacji dokonujemy za pomocą mechanizmów wewnątrz auta.
  • Automatyczne(elektryczne) – rozwiązanie stosowane we wszystkich nowych modelach aut. Do ustawienia wystarczy regulacja przyciskiem, dzięki elektryce zamontowanej w aucie.

Dodatkowo lusterka mogą być wyposażone w różnego rodzaju udogodnienia typu: podgrzewanie, elektryczne składanie, czujnik temperatury czy dioda martwego punktu.

Najistotniejsze jest by spełniały swoją podstawową funkcję czyli zapewnienie nam bezpieczeństwa na drodze.

Polecamy:
Problemy z zaworem EGR – jak je rozpoznać i wyeliminować?

Dodaj komentarz