O czym należy pamiętać zakładając warsztat samochodowy

Choć prawo polskie nie mówi dużo o prowadzeniu warsztatów samochodowych – do założenia takowej działalności nie trzeba mieć jakichkolwiek zezwoleń, uprawnień czy kursów – to nie jest to sprawa prosta. Zakładając, że dysponujesz odpowiednim kapitałem i masz w sobie dostatecznie dużo chęci, by rozpocząć własną działalność gospodarczą, nadal nie jest tak oczywistym, jakie kroki powinieneś podjąć w celu realizacji swoich zamiarów. Na pewno trzeba będzie kupić kilka rzeczy i zatrudnić odpowiednich specjalistów – ale co, jak, gdzie i kiedy? Wszystko po kolei.

Krok pierwszy: lokal

Nie da się prowadzić warsztatu samochodowego w prywatnym mieszkaniu. Przestronny garaż to niezbędne minimum, a najlepszy byłby specjalny budynek z kilkoma obszernymi halami garażowymi i magazynowymi. O ile koszt budowy odpowiedniej infrastruktury nie jest tak wysoki, jak może być w przypadku innego rodzaju działalności, o tyle wyposażenie garażu w odpowiedni sprzęt owszem. Podnośniki samochodowe, urządzenia do geometrii i mierniki to sprzęt specjalistyczny, jednak niezbędny w każdym warsztacie samochodowym.

Drugą kategorią wyposażenia będą typowe narzędzia warsztatowe: młotki, śrubokręty, zestawy kluczy różnego rodzaju. Aby nie pogubić się we wszystkich tych przedmiotach warto wprowadzić w swoim warsztacie specjalistyczny system magazynowy pozwalający utrzymać porządek w trakcie pracy. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie zakładania biznesu, by potem nie obudzić się z ręką w nocniku i mnóstwem niedziałających rozwiązań organizacyjnych.

Krok drugi: zgłoszenia

Tak jak każdą firmę, tak i warsztat samochodowy należy zgłosić do odpowiednich organów: do CEIDG w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych, a do KRS, jeżeli zdecydujemy się na jakąkolwiek inną formę prawną prowadzenia biznesu. Ponadto konieczne będzie wybranie formy opodatkowania i decyzja o rozpoczęciu działalności jako podatnik VAT lub o skorzystaniu z możliwości zwolnienia podmiotowego z VAT – te decyzje należy zgłosić do odpowiedniego urzędu skarbowego. Ostatnim krokiem, niezwykle istotnym zwłaszcza dla pojedynczych przedsiębiorców, będzie zgłoszenie się do ZUS i opłacanie ubezpieczenia. Jest to o tyle istotne, że jako osoba pracująca właściciel warsztatu jest zobowiązany do odprowadzania odpowiednich składek, a przecież nikt nie będzie tego robił za niego.

Krok trzeci: kadra

Choć teoretycznie można prowadzić warsztat samochodowy w pojedynkę, to dużo lepiej jest zatrudnić kilku fachowców lub choćby uczniów, których można przyuczyć do zawodu. W kilka osób praca idzie sprawniej, a do tego łatwiej można poradzić sobie z ciężkimi obiektami; wszak co dwie pary rąk, to nie jedna. Poza mechanikami warto rozważyć – choć początkowo może się to wydawać zbędną fanaberią i stratą pieniędzy – zatrudnienie sekretarki czy innej osoby, która byłaby odpowiedzialna za umawianie klientów i rozliczanie rachunków i faktur. Pozornie nie jest to trudne ani skomplikowane, jednak w rzeczywistości wymaga niemałych umiejętności organizacyjnych.

One Comment on “O czym należy pamiętać zakładając warsztat samochodowy”

  1. Jeśli szukacie dobrych usług i warsztatów zajmujących się instalacją gazu w aucie, bardzo polecam https://autogratis.pl/uslugi/instalacje-gazowe-montaz/lublin/wszystkie-marki/wszystkie-typy-aut. Jakiś czas temu założyłem u nich gaz, potem założyło też kilku moich znajomych. Wszyscy są na sto procent zadowoleni, nie ma żadnych problemów z użytkowaniem instalacji. Jak ktoś mieszka w Lublinie czy okolicach, to najlepszy adres na założenie butli w aucie.

Dodaj komentarz