Różne oblicza klimatyzacji – jaki klimatyzer warto kupić?

Wszyscy dbamy o to, żeby zapewnić w swoich domach wydajne i praktyczne systemy grzewcze. Wiadomo, nasz klimat nie należy do najlżejszy i w zimie potrzebujemy przyjemnego ciepła, aby móc normalnie funkcjonować. Coraz więcej osób dostrzega również, że oprócz ogrzewania niezmiernie przydatna staje się także klimatyzacja. Okres letni zaczyna być coraz bardziej upalny. Niekiedy wręcz trudno wytrzymać w czterech ścianach. Klimatyzatory stają się z wolna jednym z podstawowych urządzeń. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie i do czego możemy wykorzystać klimatyzację? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.

Do czego potrzebujemy klimatyzatorów?

Klimatyzacja gwarantuje utrzymanie temperatury we wnętrzach na satysfakcjonującym nas poziomie. Dzięki temu, bez względu na warunki panujące poza domem, możemy się cieszyć stałą temperaturą.

Dlaczego to tak ważne? Temperatura oddziałuje na nasze ogólne samopoczucie i nastrój, wpływa też na jakość snu. Brak komfortu potrafi być powodem wielu problemów zdrowotnych. Zbyt wysoka temperatura we wnętrzach przyczynia się do nasilenia objawów astmy lub innych chorób oddechowych. Nie jest także wskazana dla osób cierpiących z powodu schorzeń układu krwionośnego.

Stała temperatura to także bardziej efektywna praca oraz lepsze wykonywanie szeregu czynności. Korzyści, które uzyskujemy, zapewniając w naszym domu optymalne warunki termiczne, są zatem olbrzymie.

Można je wszystkie osiągnąć, stosując właściwie dobraną klimatyzację.

Czy klimatyzacja jest zawsze bezpieczna?

Zanim przejdziemy do omówienia konstrukcji, które są obecnie dostępne na rynku, warto jeszcze kilka słów poświęcić na kwestie związane z bezpieczeństwem.

Często słyszy się głosy, że klimatyzacja powoduje przeziębienia lub przyczynia się do rozwoju infekcji górnych dróg oddechowych. Tak naprawdę nie jest to kwestia samych urządzeń, a raczej niewłaściwego ich użytkowania.

Zbytnie obniżanie temperatury, intensywne wykorzystanie faktycznie prowadzą do pojawiania się kataru lub zapalenia zatok. Należy zatem zawsze bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Wówczas klimatyzacja będzie zawsze całkowicie bezpieczna i zamiast przeziębień, przyniesie przyjemne ochłodzenie, którego w upalne dni tak bardzo potrzebujemy.

Rodzaje klimatyzatorów dostępnych na rynku

W ofercie rynkowej możemy znaleźć wiele mocno zróżnicowanych modeli klimatyzatorów. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć rozwiązanie najlepiej pasujące do jego potrzeb.

Podstawowy podział urządzeń dotyczy ilości modułów wchodzących w skład produktu. Najpopularniejsze są rozwiązania typu:

  • SPLIT,
  • MULTI-SPLIT.

Klimatyzacja SPLIT składa się z jednostki we wnętrzu oraz modułu zewnętrznego. MULTI-SPLIT z kolei to jeden element montowany na zewnątrz domu oraz szereg klimatyzerów we wnętrzu. Nowoczesne rozwiązania mogą obsługiwać aż do pięciu urządzeń.

Tego typu produkty pozwalają zapewnić na stałe optymalne warunki w domach. Skutecznie obniżają temperaturę, w razie potrzeby potrafią także lekko dogrzewać wnętrza. Niektóre analizują i kontrolują też jakość powietrza, a szczególnie jego wilgotność i poziom zanieczyszczeń, w razie potrzeby przeprowadzają nawilżanie, osuszanie lub filtrację.

Oprócz instalacji montowanych na stałe można znaleźć klimatyzatory mobilne. Oferuje je sklep Econovli.pl. Przydają się szczególnie w pomieszczeniach używanych okazjonalnie lub sezonowo, zapewniając nawet w nich optymalne warunki.

Które rozwiązanie wybrać?

Wybór odpowiedniego modelu zależy oczywiście od indywidualnych upodobań i potrzeb. Jeśli jednak zależy nam na zapewnieniu optymalnych warunków i wiemy, że klimatyzator będzie używany regularnie, warto zainstalować modele typu SPLIT lub MULTI-SPLIT. Są zdecydowanie bardziej wydajne niż rozwiązania przenośne. Równocześnie pracują ciszej, mogą zatem być uruchomione w nocy, nie przerywając snu nawet najmłodszych domowników.

Urządzenia mobilne sprawdzają się natomiast wszędzie tam, gdzie chcemy okazjonalnie zapewnić sobie komfort lub poprawić warunki. Są mniej wydajne i dość głośne, gdyż całość jednostki chłodzącej zamknięta jest w jednej obudowie i nie ma wydzielonych modułów zewnętrznych. Mimo to wiele osób decyduje się na ich zakup, ceniąc sobie mobilność oraz szansę na przestawianie klimatyzatora dokładnie tam, gdzie w danej chwili jest potrzebny.

Rozwiązań naprawdę jest wiele, trzeba zatem dokładnie przemyśleć zakup i wybrać klimatyzator dopasowany do indywidualnych upodobań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *