Rodzaje testamentów i sposób ich interpretowania

Jedną z form dziedziczenia nie tylko w naszym kraju, ale również w większości krajów świata jest dziedziczenie testamentowe. W testamencie można zapisać majątek nie tylko najbliższym osobom, ale również komuś, kto nie jest z nami spokrewniony oraz różnym organizacjom. Napisanie testamentu wymaga znajomości prawa spadkowego, a także formalności związanych z pisaniem dokumentów urzędowych. Jeśli więc chcemy napisać testament, najpierw warto zdobyć nieco wiedzy w tym temacie.

Bardzo często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że ważny i uznawany jest wyłącznie ten testament, który potwierdzimy u notariusza. W rzeczywistości jednak także dokument, który napiszemy odręcznie i schowamy gdzieś w domu będzie ważny i traktowany jako zgodny z przepisami. Trzeba jednak pamiętać, aby napisać testament zgodnie z wymogami pisma formalnego. Musi być on napisany odręcznie, a nie na komputerze. Dzięki temu będzie wiadomo, że sami go stworzyliśmy. Co więcej, dobrze jest również przekazać informację o istnieniu testamentu przynajmniej jednej osobie. Jeśli tego nie zrobimy, a testament po naszej śmierci nie zostanie odnaleziony lub odnajdzie go ktoś, kto go zniszczy, nasza ostatnia wola zapisana w tym dokumencie nie zostanie spełniona.

Większa pewność przy testamencie notarialnym

Jeśli nie chcemy, aby nasz testament został po naszej śmierci podważony i unieważniony, warto wypełnić wszystkie wytyczne związane z jego tworzeniem. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie się do notariusza i notarialne potwierdzenie tego dokumentu. Testament potwierdzony notarialnie trudniej jest podważyć, nie ma też obawy, że zostanie on ukryty, zniszczony czy zagubiony. Testament warto napisać szczególnie wtedy, gdy chcemy przekazać nasz majątek komuś, kto nie wchodzi w skład naszej najbliższej rodziny lub tylko jednej czy kilku osobom z bliskiej rodziny. Zdarza się, że spadkodawcy w testamencie zapisują swój majątek tylko jednemu ze swoich dzieci lub dalszemu krewnemu. To dobre rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy bliska rodzina nie utrzymuje kontaktu, istnieją jakieś poważne konflikty i spadkodawca nie chce, by jego majątek dostał się w ręce osób niewdzięcznych.

Prawo różni się w każdym kraju

Spadek w Niemczech Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych może się nieco różnić od spadku w Polsce. Trzeba bowiem pamiętać, że w każdym kraju obowiązują nieco inne przepisy dotyczące prawa spadkowego i dziedziczenia. Warto więc zadbać o to, by testament był zgodny z wymogami formalnymi w kraju, w którym mieszkamy lub gdzie mamy składniki naszego majątku. O napisaniu testamentu warto pomyśleć niekoniecznie pod koniec życia czy w obliczu poważnej choroby. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy może się on okazać potrzebny. Swoje sprawy powinien więc zabezpieczyć każdy, a napisanie testamentu jest taką samą formalnością, jak chociażby zabezpieczenie najbliższych, ubezpieczenie czy inne formy dbania o ich bliższą czy dalszą przyszłość.

Dodaj komentarz