Czym zajmuje się rzeczoznawca motoryzacyjny, jak może Ci pomóc przy zaniżonym odszkodowaniu?

Każdy kto chociaż raz w swoim życiu miał szkodę wie, że wycena szkody komunikacyjnej dokonywana przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe często bywa niejasna i może budzić wiele zastrzeżeń. Bardzo często zdarza się, że kwota ewentualnego odszkodowania jest znacznie zaniżona. Co robić w takiej sytuacji? W jaki sposób walczyć o należne nam pieniądze? Jedną z możliwości jest szukanie pomocy u niezależnego rzeczoznawcy motoryzacyjnego. Kiedy możemy się do niego zgłosić i w jaki sposób może nam pomóc?

Kim jest rzeczoznawca motoryzacyjny?

Niezależny rzeczoznawca motoryzacyjny z firmy odszkodowawczej TB Ekspert jest wykwalifikowanym specjalistą, który ma za zadanie ustalić przebieg, w jaki powstała szkoda oraz jakie w jej wyniku powstały uszkodzenia. Zajmuje się również tworzeniem ekspertyz poświęconym przyczyną powstania zdarzenia. Żeby móc pełnić taki zawód trzeba spełnić kilka warunków, wynikających z ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Do najważniejszych z nich należą:

  • posiadanie wyższego wykształcenia,
  • 5-letnia praktyka zawodowa w motoryzacji,
  • posiadanie prawa jazdy kat. A, B oraz C lub C1,
  • niekaralność,
  • legitymować się certyfikatem w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego,
  • być wpisanym na listę rzeczoznawców motoryzacyjnych

Osoby te przede wszystkim współpracują z ubezpieczycielami, jednak z ich usług korzystają również warsztaty samochodowe, sądy czy właściciele pojazdów mechanicznych.

W jakich sytuacjach może nam pomóc rzeczoznawca motoryzacyjny?

Z pomocy rzeczoznawcy motoryzacyjnego powinno się skorzystać przede wszystkim w dwóch sytuacjach:

  • przy zaniżonym odszkodowaniu,
  • w sytuacji szkody całkowitej z OC.

Pierwsza z nich ma miejsce bardzo często. Wiele osób otrzymuje od Towarzystwa Ubezpieczeniowego ekspertyzę, która jest niedoszacowana. Dlatego warto przedstawić wtedy swój dokument, sporządzony przez niezależnego specjalistę. Taka reakcja bardzo często przynosi pożądany skutek i ubezpieczyciel dokonuje ponownego wyliczenia szkody.

Podobnie jest w przypadku uznania przez likwidatora szkody całkowitej. Warto wtedy zweryfikować faktyczną wycenę pojazdu przed wypadkiem oraz wartość wraku. Dodatkowo można również zasięgnąć jego opinii np.: podczas zakupu lub sprzedaży samochodu, kiedy nie jesteśmy w stanie określić jego realnej wartości lub gdy chcemy sprawdzić czy nie był on uszkodzony lub kradziony.

Jak przygotować się do spotkania z rzeczoznawcą motoryzacyjnym?

Udając się do rzeczoznawcy motoryzacyjnego warto być odpowiednio przygotowanym na spotkanie. Najważniejszym aspektem jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów, takich jak:

  • dowód rejestracyjny, prawo jazdy, polisa ubezpieczeniowa
  • zdjęcia wykonane na miejscu wypadku
  • ekspertyza stworzona przez ubezpieczyciela

Podczas rozmowy należy również przedstawić wersję wydarzeń widzianą ze swojej perspektywy. Trzeba również przedstawić szczegółowy wykaz powstałych w wyniku wypadku uszkodzeń, zwłaszcza tych, których nie widać na pierwszy rzut oka. W niektórych sytuacjach rzeczoznawca motoryzacyjny będzie chciał dokonać oględzin pojazdu. W tej sytuacji należy dopilnować, żeby wykonał wtedy swoje zdjęcia.

Dodaj komentarz