Samochód służbowy – jak wybrać mądrze w świetle podatków?

Wyjaśniamy, jak wybrać samochód służbowy i jaki wpływ ma na ciebie podatek od samochodów. Samochód służbowy od dawna postrzegany jest jako cenny profit, a wybór takowego może być świetną zabawą. Potencjalne skutki podatkowe są jednak mniej atrakcyjne – wybór niewłaściwego samochodu może okazać się bardzo drogi. W kontekście tak wielu kierowców prowadzących samochód służbowy wyjaśniamy, jak wybrać odpowiedni dla Twojego budżetu.

To, ile zapłacisz za samochód, zależy od twoich zarobków, kosztu samochodu i ilości dwutlenku węgla (CO2) wychodzącego z wydechu. Mówiąc wprost, osoby dobrze zarabiające kupujące drogie samochody, które wydzielają dużo CO2, zapłacą najwięcej. Emisje NOx (tlenków azotu) są również karane – samochody z silnikami wysokoprężnymi muszą stawić czoła dodatkowym opłatom podatkowym w porównaniu do ich odpowiedników na benzynę.

Na szczęście, podczas gdy twoja pensja może być sztywno ustalona, ​​kiedy wybierzesz samochód służbowy, możesz wybrać samochód służbowy, w taki sposób, aby zmniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe. Im niższa cena zakupu, im niższa jego emisja, tym mniejszy podatek od samochodów, który trzeba będzie zapłacić.

Jak działa podatek od samochodów służbowych?

Jest to obliczane przez obliczenie wartości samochodu, która jest sumą jego ceny katalogowej, kosztu dostawy, podatku VAT i opcjonalnych dodatków (ale nie obejmuje podatku drogowego ani opłat za rejestrację w pierwszym roku) i pomnożenia ich przez procent, który jest określony przez emisję CO2. Rzeczywistą kwotą, którą zapłacisz, jest ta liczba pomnożona przez przedział podatkowy o różnych wysokościach.

W zależności od tego, jakim procentowo jesteś podatnikiem od dochodów – większość firm odejmie tę płatność z miesięcznego wynagrodzenia, rozkładając koszty na cały rok. Aby suma była jak najbardziej przyjemna pomocny może się również okazać audyt podatkowy.


Niektóre dane wchodzące na rozliczenie są korygowane w każdym roku finansowym – jednak prawda jest taka liczba ta wzrośnie z roku na rok, przynajmniej do 2020 roku.


Inne czynniki wpływające na podatek od samochodów służbowych

pomoc drogowa A2Paliwo które spala twój samochód, wpływa również na wysokość podatku od samochodów, który zapłacisz. Samochody z silnikiem Diesla mają stawkę o ​​4% wyższą niż benzyna. Kierowca o dużym przebiegu zwykle odzyskuje różnicę w zakresie lepszej ekonomiki zużycia paliwa. Z drugiej strony, jeśli jesteś kierowcą o niskim przebiegu, samochód benzynowy może być tańszą opcją.


Po zmianach, które początkowo miały wpływ na rok finansowy 2017/18 samochody elektryczne – niegdyś wolne od podatku przemysłowego – są teraz odpowiedzialne, podobnie jak samochody napędzane ogniwami wodorowymi. Wszystkie takie samochody o zerowej emisji mają odpowiedni temu podatek.


Dokonywanie wkładów finansowych własnych do systemu samochodów służbowych obniży stawkę, a pracownicy, którzy wykorzystują swój samochód w niepełnym wymiarze godzin, są również zobowiązani do obniżenia podatku. Aby dowiedzieć się, o ile jesteś zwolniony z podatku od samochodów, skorzystaj z kalkulatora podatku od samochodów online.

Dodaj komentarz