Samochód w leasingu – jak to wygląda w praktyce?

Samochód firmowy to podstawowe źródło utrzymania praktycznie każdej firmy. Nie ulega wątpliwości, że otwierając firmę, już na wstępie musisz pomyśleć o środku transportu. Niemniej jednak początki bywają trudne i często wymagają od nas dużych nakładów na wstępie, aby interes zaczął się kręcić i przynosił dochody.

Co prawda niektóre inwestycje można w inny sposób sfinansować, mając już firmę. Do niej na pewno należy leasing samochodowy. Ta forma finansowania jest dostępna dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od tego, jak długo prowadzi działalność i na jakim etapie rozwoju firmy się obecnie znajduje. 

Potencjalnego leasingodawcę, czyli firmę udzielającą tego typu usług finansowych nie interesuje również stan konta firmy, rodzaj wykonywanej działalności ani także przychody firmy za ostatni rok jej działalności. Dlatego zamiast decydować się na kredyt bankowy, trzeba postawić na prostą i korzystną formę finansowania jaką jest leasing. 

Jak to wygląda w praktyce?

Jak szybko można otrzymać leasing samochodowy?

Obecnie firm udzielających takich usług finansowych na rynku jest dużo. Ze względu na to, że nie wymagają one zbyt wielu danych, wystarczy tylko dokumenty rejestracji firmy, decyzja potrafi być bardzo szybka. Tak na ogół trwa to od 1 do 2 dni maksymalnie. Wszystkie formalności związane z zakupem samochodu również za nas realizuje leasingodawca. My tylko odbieramy już gotowy samochód w wybranym salonie samochodowym.

Co do kosztów takiego leasingu. To tutaj jest spora konkurencja na rynku i każdej potencjalnej firmie leasingowej zależy na pozyskaniu nowego i stałego kontrahenta, z którym się zwiąże na wiele lat. Możemy negocjować miesięczne koszty oraz starać się o uzyskanie dodatkowych rabatów od spłat. 

Na pewno większe możliwości w tym wypadku mają przedsiębiorcy, będący już stałymi klientami firmy oraz tacy, których sytuacja jest na rynku pewna. Niemniej jednak technik przekonywania do tego, że nam bardzo zależy na firmie X, jest wiele.

Leasing operacyjny jako najbardziej popularna forma użytkowania samochodu

W leasingu operacyjnego właścicielem pojazdu jest leasingodawca, czyli firma leasingowa. Natomiast leasingobiorca (przedsiębiorca) jest tylko użytkownikiem pojazdu. W tym wypadku firma leasingowa jako właściciel pojazdu dokonuje odpisów amortyzacyjnych pojazdu przez cały okres trwania umowy leasingowej. Natomiast leasingobiorca może jedynie od kosztów przychodu firmy odliczyć sobie opłatę wstępną oraz koszty rat miesięcznych leasingu.

Koszty eksploatacji pojazdu, czyli paliwo, naprawy, myjnia wliczane są w koszty podatkowe prowadzenia działalności firmy leasingobiorcy. Przy czym nie ma tutaj obowiązku prowadzenia ewidencji kilometrówki. Podatek VAT jest rozliczany proporcjonalnie do wnoszonych opłat za użytkowanie pojazdu. Po upływie okresu umowy leasingowej przedsiębiorca ma prawo do wykupu samochodu na własność.

Leasing finansowy jako forma pozyskania samochodu na własność

Leasing samochodowy finansowy to swego rodzaju form kredytowania samochodu. W tym wypadku samochód przechodzi na własność leasingobiorcy i jest jego mieniem firmowym. Ta forma ma swoje wady i zalety. Do zalet należy to, że amortyzacja i eksploatacja samochodu może być odliczana przez przedsiębiorcę jako koszty uzyskania przychodu. 

Natomiast raty spłaty leasingowej mogą być tylko w części wliczane do podatku, a mianowicie część odsetkowa raty, która została zapłacona. Podatek VAT jest płacony w całości z chwilą dostarczenia samochodu.

Rodzaj wybranej formy leasingowej w dużej mierze zależy od samego przedsiębiorcy, czy chce wykazywać samochód jako środek trwały w dokumentach księgowy, czy też nie. Większość przedsiębiorców wybiera leasing operacyjny ze względu na prostotę oraz większe korzyści podatkowe. Natomiast leasing finansowy zależy od sytuacji. 

Gdy zastosowanie leasingu operacyjnego jest niemożliwe lub niekorzystne z punktu widzenia przedsiębiorcy i firmy, to wtedy leasing finansowy jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli na przykład zależy nam na krótkim okresie leasingu (12 miesięcy), to finansowy jedynie może być brany pod uwagę. W przypadku operacyjnego umowy zawierane są na 2-3 lat.

Artykuł powstał we współpracy z firmą https://leasingpolski.pl/

 

Dodaj komentarz