Zima w serwisie samochodowym – czym najlepiej dogrzewać pomieszczenia?

Serwisy samochodowe znajdują się w różnych budynkach. Nie zawsze są one dobrze ogrzewane, co oznacza, że wymagają dodatkowych inwestycji. W poszukiwaniu dobrych rozwiązań do ogrzewania pomieszczeń, warto zwracać uwagę na te, które łączą w sobie niskie koszty eksploatacji z proekologicznym działaniem. Ogrzewanie metodami konwencjonalnymi przyczynia się bowiem do powiększania zanieczyszczenia środowiska.

W ostatnich latach wśród przedsiębiorców bardzo popularne są ekologiczne rozwiązania, a także instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Pozwalają one na zaspokojenie zapotrzebowania na ciepło, a jednocześnie na dbałość o ekologię. Właściciele serwisów samochodowych mają więc z czego wybierać. Co więcej, na wiele urządzeń i instalacji grzewczych poprawiających efektywność energetyczną można otrzymać różne formy dofinansowania. Inwestycja nie jest więc w rzeczywistości tak droga, jak mogłoby się z pozoru wydawać.

Źródło odnawialnego ciepła z pompy

Jednym z rozwiązań, które świetnie sprawdzi się do dogrzewania różnego rodzaju pomieszczeń są pompy ciepła. To urządzenia, które są tak skonstruowane, aby pobierać energię cieplną z gruntu bądź z otoczenia. Pompy ciepła zapewniają komfort cieplny w budynku bez konieczności spalania jakichkolwiek substancji. Nie wymagają używania paliwa, co przekłada się na niemal zerowe koszty eksploatacji urządzeń. Jedyne, co jest im potrzebne do funkcjonowania, to prąd, który również można pozyskać z energii odnawialnej, a konkretnie z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu lub na posesji. Pompy ciepła pracują sprawnie, cicho, bezawaryjnie, a ich moc i wydajność można dopasować do indywidualnych potrzeb w budynku. Sprawdzają się dobrze zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w serwisach samochodowych i innych budynkach przemysłowych. Inwestycja w pompy jest dosyć wysoka, jest to jednak jednorazowy wydatek. Zwraca się w całości po około 7-10 latach użytkowania.

Niskoemisyjne piece na pellet

W poszukiwaniu sprawdzonych rozwiązań grzewczych, warto również sprawdzić, jakie zalety i udogodnienia mają piece na pellet. To nowoczesne i wydajne urządzenia, które w odróżnieniu od starych typów pieców nie powodują wysokiej emisji szkodliwych substancji podczas codziennej pracy. Paliwem dla takich pieców jest drewniany pellet, który spala się niemal w całości. Jest to paliwo naturalne, nie generuje więc żadnych szkodliwych gazów, które mogą dodatkowo zanieczyszczać powietrze. Piece na pellet są wydajne, wygodne w użytkowaniu, funkcjonalne i w pełni zautomatyzowane. Nie trzeba więc codziennie poświęcać wiele czasu na ich obsługę. Producenci dobrych urządzeń zapewniają kompleksowy montaż, a także serwis i wsparcie w razie jakichkolwiek awarii. Koszty ogrzewania za pomocą tego rodzaju pieców są niskie, co pozwala na spore oszczędności, szczególnie w sezonie zimowym, gdy koszty konwencjonalnego ogrzewania bywają dosyć wysokie.

Dodaj komentarz