Transport koni – jak zmniejszyć stres u zwierząt w czasie podróży?

Wiele koni zostało zapoznanych z transportem od najmłodszych lat. Nawet wiele tych, które nigdy wcześniej nie były przewożone, często pozwala się załadować i zamknąć w pojeździe transportowym bez problemu. Jednak niewielka mniejszość koni może sprawiać kłopoty przy transporcie.

Spokojne podejście weterynarza i czasem zastosowanie leków uspokajających może ułatwić załadunek i pomóc w bezpiecznej obsłudze konia podczas transportu. Jednak lek może wpływać na regulację temperatury, więc należy zachować ostrożność. Jeśli mamy do czynienia ze źrebakiem, zamiast leków niech lepiej to będzie specjalnie dobrana odżywcza pasza, taka jak https://www.chrupka.eu/pasza-dla-zrebakow.

Poniżej krótkie wskazówki na temat zmniejszenia stresu u konia związanego z transportem

  • Naucz konia, aby w cichy i spokojny sposób wchodził i wychodził z transportera. To drastycznie obniży poziom stresu od samego początku podróży. Załadunek jest zdecydowanie najbardziej stresującym pojedynczym aspektem transportu (innym niż bardzo długi czas holowania).
  • Upewnij się, że twój program profilaktyczny, w szczególności szczepienia, jest aktualny. Szczepienia trwają od dwóch do trzech tygodni w celu zapewnienia pełnej ochrony.
  • Upewnij się, że posiadasz odpowiednią dokumentację medyczną pod kątem wszelkich wymagań prawnych, szczególnie jeśli przekraczasz granice państw.
  • Wybierz furgonetkę lub przyczepę, która pasuje do wielkości i temperamentu twojego konia, najlepiej taką, która pozwala koniowi obniżyć głowę, ponieważ może to mieć znaczący wpływ na jego samopoczucie. Dokonaj kontroli bezpieczeństwa przyczepy.
  • Sprawdź, czy pojazd transportowy jest czysty – wyczyść go, jeśli to konieczne.
  • Jeśli wynajmujesz firmę transportową, upewnij się, że wynajęci opiekunowie mają doświadczenie w obsłudze koni i ich pielęgnacji.
  • Zaplanuj trasę, aby jak najbardziej zminimalizować czas jej trwania, a także weź pod uwagę wszelkie ekstremalne warunki pogodowe lub temperatury otoczenia.
  • Upewnij się, że podłoga pozostanie w dobrym stanie przez całą podróż. Zapewnij chłonną warstwę, aby wydobyć z niej mocz i gnojówkę.
  • Zapewnij odpowiednią wentylację w pojeździe transportowym.
  • Unikaj długich okresów postoju w ruchu drogowym lub na stacjach. Przyczepa na słońcu może być o więcej niż 20 stopni cieplejsza niż na zewnątrz. Opóźnienia w ruchu w lecie wraz z towarzyszącymi oparami mogą być katastrofalne dla konia. Wyprowadź go z niej, jeśli to widoczne jest przedłużone opóźnienie.
  • Zapewnij mu wystarczającą ilość paszy i wody.

Zaplanuj okres odpoczynku – dostarczaj mu świeżą wodę co cztery do sześciu godzin lub co trzy do czterech godzin w czasie upałów. Jeśli to możliwe, zbieraj obornik i mocz w tym samym odstępie czasu. Sprawdź, czy w razie potrzeby dostępna jest pomoc weterynaryjna.

Woda i elektrolity

O ile koń nie ma ma w swojej historii zdrowia odwodnienia, nadmierne lub niekontrolowane podawanie elektrolitów może mieć niekorzystny wpływ na równowagę wody i elektrolitów u konia. Sprawdź, czy koń, który ma być transportowany, pił normalnie w dniach poprzedzających transport, a szczególnie bezpośrednio przed transportem. Podawanie doustne lub dożylne płynów przed podróżą zwykle nie jest zalecane, chyba że u konia w przeszłości wystąpiło odwodnienie podczas podróży.

Dodaj komentarz