Uległeś wypadkowi na wyjeździe służbowym – kto pokryje koszty leczenia?

Wyjazd służbowy nie jest zwykłą podróżą, gdyż pracownik jest na nią delegowany z ramienia pracodawcy. Dlatego też jeśli podczas służbowego wyjazdu ulegnie wypadkowi lub będzie wymagał leczenia czy rehabilitacji, odpowiedzialność za to ponosi przede wszystkim pracodawca. To on powinien zadbać, aby jego jeżdżący po kraju czy świecie pracownicy byli właściwie ubezpieczeni.

Wypadek na wyjeździe służbowym można w dużym stopniu porównać do wypadku przy pracy. Odpowiada za niego przede wszystkim pracodawca i on, a raczej jego ubezpieczyciel powinien ponieść koszty leczenia, rehabilitacji oraz wszystkie inne wydatki związane z tym zdarzeniem. Jedynie wtedy wypadek nie będzie podlegał ochronie ubezpieczeniowej, jeśli nastąpił z wyłącznej winy pracownika i jego zaniedbania lub wydarzył się w czasie, gdy pracownik był pod wpływem alkoholu. Pracownik, który pod wpływem alkoholu dozna uszczerbku na zdrowiu, nie może domagać się odszkodowania nawet wtedy, gdy był w trakcie świadczenia pracy na rzecz swojego pracodawcy. Niektóre firmy ubezpieczeniowe rozciągają zakres wyłączenia ochrony także na bycie pod wpływem innych substancji psychoaktywnych.

Ubezpieczony w kraju i za granicą

Pracownik podlega ochronie ubezpieczeniowej zarówno wtedy, gdy jest na wyjeździe na terenie kraju, jak i za granicą. To pracodawca powinien zadbać o taką polisę ubezpieczeniową, która będzie pokrywała wszystkie szkody. Jeśli tego nie dopilnuje, to w przypadku każdego zdarzenia losowego czy wypadku swojego pracownika będzie musiał z własnej kieszeni ponosić koszty związane z tym zdarzeniem. O ubezpieczeniu swoich pracowników właściciel firmy powinien pomyśleć odpowiednio wcześniej, a nie na ostatnią chwilę przed planowanym wyjazdem. Dzięki temu będzie miał możliwość wybrania odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej, dopasowanej do jego indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Szukanie ubezpieczyciela na ostatnią chwile najczęściej skutkuje podejmowaniem niekorzystnych decyzji ubezpieczeniowych i podpisywanie umów, które nie dają pełnej i kompleksowej ochrony.

Jak szukać dobrej firmy?

Aby ubezpieczyć swojego pracownika przed podróżą służbową, warto porównać co najmniej kilka ofert różnych firm. Jeśli chcesz w znaleźć kompletną i ciekawą ofertę, ubezpieczenie dla firm czy ubezpieczenie domu i mieszkania z ubezpieczdom.pl to rozwiązanie, dzięki któremu szybko zapoznasz się z warunkami ubezpieczenia i podejmiesz dobrą decyzję. Zanim jednak podpiszesz umowę, dobrze przeczytaj wszystkie drugi, nie tylko te, które mówią o wysokości odszkodowania czy stawce składki. Równie ważne są ogólne warunki ubezpieczenia oraz informacje mówiące o wyłączeniach z ochrony. Bardzo często brak dokładnego przeczytania umowy ubezpieczenia skutkuje rozczarowaniem, gdy zdarzy się wypadek i okazuje się, że ochrona ubezpieczeniowa akurat takiej sytuacji nie obejmuje. Im niższa składka, tym dokładniej trzeba czytać wszystkie otrzymywane do podpisania dokumenty.

Opracowano we współpracy z portalem www.infofinanse.pl

2 Comments on “Uległeś wypadkowi na wyjeździe służbowym – kto pokryje koszty leczenia?”

  1. Wypadki „chodzą po ludziach” – to prawda. Czasem mija wiele lat i nic się nie dzieje, a czasem ot, tak po prostu bach… byliśmy w nieodpowiednim miejscu i złym czasie – i stało się. Ubezpieczenie – to praktycznie podstawa, jednak warto także poznać zasady przede wszystkim zdrowego odżywiania, np. http://www.produktyakuny.pl/. Oczywiście, takie odżywianie nie uchroni nas przed wypadkiem, ale znacznie pomoże w rekonwalescencji i skróci czas leczenia. Więc może jednak warto?

  2. Jeśli pracownik był ubezpieczony, to jak najbardziej koszty wypadku i rehabilitacji pokryje ubezpieczyciel. Ale taki pracownik może coś więcej zrobić dla siebie, jeśli będzie chciał uzyskać jakieś wartościowe informacje, może zajrzeć tu: http://medicus-dukla.pl/. Leczenie, leczeniem, ale warto wzmocnić swój organizm tym bardziej, że np. uległ on wypadkowi i jest po prostu słaby. Więc warto go wzmocnić. Szczególnie, jeśli ktoś ma więcej, niż 40 lat, ponieważ po tym wieku zdrowie już nie takie samo, jak kiedyś 🙂

Dodaj komentarz