Współwłasność samochodu kontra koszty OC

Osoby, które dopiero zrobiły prawo jazdy i od niedawna poruszają się po drogach, są oceniane przez firmy ubezpieczeniowe jako te, które są obciążone największym ryzykiem stłuczek i kolizji. Nic więc dziwnego, że świeżo upieczeni kierowcy, którzy kupują własne aut i następnie je ubezpieczają, musza liczyć się z dosyć wysoką stawką OC. Niektórzy kierowcy, w celu obniżenia kosztów ubezpieczenia decydują się wtedy na współwłasność auta i dopisanie do jego własności dodatkowej osoby, najczęściej takiej, która od lat jest dobrym i bezszkodowym kierowcą.

Ubezpieczenie OC dla młodych i niedoświadczonych kierowców jest wysokie i dla wielu osób jest to kwota mocno obciążająca budżet. Znalezienie osoby do współwłasności to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na obniżenie kosztów składki. Zanim jednak zdecydujemy się na taką opcję, warto pamiętać, że współwłaścicielem powinna być osoba, której w stu procentach ufamy i jesteśmy jej pewni. Po drugie, powinien to być kierowca z wieloletnim doświadczeniem, który w firmach ubezpieczeniowych ma wypracowane liczne i spore zniżki za bezszkodową jazdę. Dopiero wtedy taka współwłasność będzie dobrym i opłacalnym rozwiązaniem.

Zniżki są uśredniane

Jeśli zdecydujemy się na współwłasność auta z doświadczonym kierowcą, który ma sporo różnych zniżek, musimy mieć świadomość, że firma ubezpieczeniowa wcale nie zaproponuje nam pełnych tych zniżek. Wysokość składki zostanie uśredniona pomiędzy tą, jaką zapłaciłby sam świeżo upieczony kierowca, a ta, którą płaci kierowca z dużym doświadczeniem. Jest to jednak i tak bardzo korzystne, gdyż dzięki temu młody kierowca może całkiem sporo zaoszczędzić. Decyzja o współwłasności jest natomiast sporym ryzykiem dla doświadczonego kierowcy, który ma wysokie zniżki. Jeśli bowiem którykolwiek z właścicieli spowoduje wypadek, wtedy automatycznie stawka ubezpieczeniowa wzrośnie. Nawet, jeśli to młody kierowca spowoduje kolizję, doświadczony kierowca straci automatycznie także wszystkie swoje zniżki. Jeśli więc ktoś poprosi nas o dopisanie do współwłasności, warto tę decyzję dobrze przemyśleć. Młody kierowca może bowiem sporo zyskać, ale to doświadczony użytkownik dróg najwięcej ryzykuje.

Jak szukać dobrego ubezpieczenia

Rynek usług ubezpieczeniowych w Polsce jest obecnie ogromny. Obok wielkich gigantów funkcjonują również niewielkie firmy, oferujące ubezpieczenia na bardzo dobrych warunkach. Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę ubezpieczeniową, należy przede wszystkim porównać co najmniej kilka ofert, aby mieć pewność, że podejmujemy dobra i korzystną decyzję. Na https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/ można znaleźć spory wybór różnych ofert, pochodzących od najlepszych polskich ubezpieczycieli. W jednym miejscu można sobie porównać kilka lub kilkanaście ofert. Warto sprawdzać nie tylko koszty polisy, ale również to, co jest dokładnie w jej zawarte. Zanim podpiszemy umowę, dokładnie ją przeczytajmy. Nie zawsze to, co obiecuje reklama czy doradca ubezpieczeniowy, ma faktyczne odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Dodaj komentarz