Kiedy pióra do wycieraczek wymagają wymiany?

Jednym z najważniejszych elementów samochodu, niezależnie od jego marki i rocznika, są sprawne i dobrze zbierające wilgoć i zanieczyszczenia pióra do wycieraczek. I choć przez lata przeszły niejedną metamorfozę, to jednak ich podstawowa rola pozostała niezmienna. Obowiązkiem każdego kierowcy jest regularna kontrola ich stanu zużycia oraz wymiana na nowe, gdy tylko skuteczność ich działania zaczyna się widocznie obniżać.

Zdaniem producentów, pióra do wycieraczek należycie spełniają swoją funkcję przez około pół roku od momentu założenia. W tym czasie wykonują średnio pół miliona cykli wycierania szyby. Brzmi imponująco? Mając zatem na uwadze intensywność eksploatacji, warto stawiać na sprawdzonych producentów.

Kiedy wymienić na nowe?

Wątpliwości wielu kierowców, szczególnie tych „młodych stażem” budzi kwestia ich wymiany na nowe. No właśnie, kiedy zauważyć, że pióra do wycieraczek skończyły swój żywot? Tak naprawdę wychwycenie tego momentu nie jest czynnością trudną i skomplikowaną. Wystarczy bowiem wnikliwie obserwować ich pracę, aby szybko przekonać się, kiedy ich wymiana na nowe jest absolutną koniecznością. Najczęściej o tym fakcie informują pozostawiane na szybie smugi, pod warunkiem że pióra w wycieraczkach nie są zabrudzone. Czasem wystarczy tylko je przeczyścić, aby na nowo działały we właściwy sposób. Kolejnym symptomem zużycia wycieraczek mogą być wydawane przez nie dźwięki. Jeśli zaczynają hałasować, uderzać rytmicznie o szybę to znak, że wymagają wymiany.

Jakie wybrać?

Jeśli okaże się, że żywot piór do wycieraczek dobiegł końca, kolejną wątpliwość może budzić kwestia doboru odpowiednich. Dla wielu osób kluczowym czynnikiem jest oczywiście cena, która w zależności od producenta i rodzaju zastosowanych materiałów może przyjmować rozmaite wartości. O ile tańsze modele najczęściej wykonane są z kauczuku syntetycznego, o tyle droższe wykorzystują do tego naturalne surowce. Niezależnie od wszystkiego, warto zawsze stawiać na znane i cenione marki, bo tylko takie są w stanie zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Poznaj ich rodzaje

Generalnie mamy do wyboru trzy rodzaje wycieraczek. Pierwszy stanowi model klasyczny, określany mianem szkieletowego, który składa się z metalowego stelaża. Drugi rodzaj to typ płaski, przeznaczony do aut o opływowych kształtach. Ostatni tworzą modele hybrydowe, aerodynamiczne, będące niejako połączeniem dwóch poprzednich.

Należy pamiętać, że pióra do wycieraczek znacząco wydłużą swoją żywotność, kiedy będą odpowiednio użytkowane. Najczęstszym grzechem kierowców jest ich odrywanie od przymarzniętych szyb lub stosowanie jako zamiennika dla skrobaczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *