Problemy zdrowotne z tarczycą a prowadzenie samochodu

Zwiększona aktywność tarczycy jest często wykazywana jako wola, gorąca cienka i wilgotna skóra, tachykardia, drżenie, objawy oczne i migotanie przedsionków. Najczęstszymi rodzajami nadczynności tarczycy są choroba Gravesa-Basedowa lub toksyczny gruczolak.

Najbardziej charakterystycznymi objawami są:

  • nerwowość i zwiększona aktywność,
  • kołatanie serca,
  • zmęczenie,
  • nadwrażliwość na ciepło,
  • zwiększony apetyt,
  • utrata masy ciała,
  • tachykardia,
  • bezsenność,
  • osłabienie i biegunka.

Znaki oczne obserwowane u pacjentów z tyreotoksykozą obejmują spojrzenie ze zwiększonym otwarciem oka i cofaniem powieki, przekrwione oczy, ból oczodołu, łzawienie, podrażnienie i światłowstręt. Infiltracyjna choroba oczu jest poważniejszym powikłaniem, charakterystycznym dla choroby Gravesa-Basedowa, która powoduje wytrzeszcz i osłabienie mięśni zewnątrzgałkowych z niewyraźnym widzeniem lub podwójne widzenie.

Infiltracyjna choroba skóry, zlokalizowana głównie w okolicy przedsionkowej, powoduje w początkowych stadiach znaczny świąd i rumień i jest typowa dla choroby Gravesa.

Kryzys tarczycy lub burza jest stanem wyjątkowym wymagającym natychmiastowego leczenia i charakteryzuje się nagłą gorączką, osłabieniem, ekstremalnym pobudzeniem ze znacznymi oscylacjami emocjonalnymi, splątaniem, psychozą, a nawet śpiączką. Pacjent może wykazywać zapaść sercowo-naczyniową i wstrząs.

Porady na temat nadczynności tarczycy

Objawowe objawy nadczynności tarczycy uniemożliwiają prawidłowe widzenie podczas jazdy, dlatego lekarz odradza prowadzenie pojazdu podczas utrzymywania się objawów. Zaawansowane infiltrujące zapobieganie chorobom okulistycznym podczas jazdy. Pozytywny wynik terapii medycznej lub interwencyjnej umożliwi specjalistom zgłaszanie zdolności wzrokowych pacjenta w każdym przeglądzie.

Należy ostrzec pacjenta o możliwych skutkach ubocznych beta-adrenolityków, takich jak skurcz oskrzeli, niewydolność serca, bradykardia, depresja, hiperglikemia, niewydolność naczyń obwodowych itp. Pacjent nie może prowadzić pojazdu z objawami zmniejszającymi zdolność psychofizyczną. Należy o tym powiadomić lekarza podającego lek, aby mógł on dostosować dawkę lub zmienić lek.

Po chirurgicznym podejściu do wykonania tyroidektomii pacjent nie może prowadzić pojazdu przez około trzy tygodnie i zawsze postępuje zgodnie z kryterium chirurga w oparciu o kliniczne wyleczenie pacjenta.

Niedoczynność tarczycy

Objawy mogą być łagodne i podstępne. Nietolerancja na zimno jest zwykle bardzo poważna, wyraz twarzy jest szorstki, głos ochrypły, a mowa wolna. Zwykle wiąże się to z obrzękiem i okaleczeniem okołozębowym i obserwuje się opadanie powieki.

Porady na temat niedoczynności tarczycy

Kierowcom niedoczynności tarczycy z objawami zakłócającymi prowadzenie pojazdu zaleca się, aby nie prowadzili pojazdu, dopóki całkowite wyleczenie stanu klinicznego nie przywróci mu zdolności do bezpiecznego kierowania. Hormonalna terapia zastępcza wymaga mniej więcej dłuższego okresu aż do powrotu do prowadzenia pojazdu.

Celem rozwiania wszelkich wątpliwości zalecane jest badanie tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *