Co możesz zrobić, by obniżyć koszty OC?

Ponieważ ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe, jego zakres i wysokość sumy gwarancyjnej dokładnie określają przepisy. Wysokość składek OC jest już jednak zależna od wielu czynników. Co można zrobić, aby zapłacić mniej?

Porównaj oferty

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza wysokość składki ubezpieczenia według własnych algorytmów, uwzględniających wiele różnorodnych czynników, które według statystyk są powiązane z ryzykiem wypadku drogowego. Na część z nich, takich jak np. wiek, staż za kierownicą albo miejsce zamieszkania, kupujący polisę nie ma większego wpływu. Nie oznacza to jednak wcale, że kierowcy młodsi czy mieszkający w dużych miastach są skazani na wysokie opłaty. Sposoby wyznaczania ostatecznej wysokości składki OC mogą się różnić pomiędzy ubezpieczycielami, dając różne rezultaty. Dlatego przed zakupem warto porównać jak najwięcej ofert, aby znaleźć wśród nich tę najkorzystniejszą.

Porównania możesz dokonać szybko i wygodnie, korzystając z kalkulatora OC i AC dostępnego na stronie multiagencji CUK. Po podaniu podstawowych danych ubezpieczanego pojazdu i jego właściciela, otrzymasz zestawienie szczegółowych ofert z ponad 30 towarzystw. Po znalezieniu najlepszej, będziesz mógł od razu dokonać zakupu on-line. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://cuk.pl/ubezpieczenia.

Kup polisę w pakiecie

Ceny jednostkowe polis kupowanych w pakiecie są niższe. Dlatego jeśli potrzebujesz nabyć OC, a jednocześnie jesteś zainteresowany ochroną, jaką dają inne ubezpieczenia, warto wykupić je w pakiecie. Dotyczy to nie tylko nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych takich jak np. AC czy Assistance. Ubezpieczyciele mogą oferować atrakcyjne zniżki również tym, którzy razem z OC samochodu będą chcieli wykupić np. ubezpieczenie mieszkania czy polisę OC w życiu prywatnym.

Wybierz odpowiedni samochód

Kupno auta dopiero przed Tobą? Masz zatem szansę na niższe składki, jeśli tylko wybierzesz odpowiedni samochód. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza młodzi kierowcy z niewielkim stażem, którzy jeszcze nie wypracowali sobie zniżek za bezszkodową jazdę. Ogólna zależność jest taka, że im większa pojemność silnika pojazdu, tym więcej trzeba zapłacić za jego ubezpieczenie. Istotna jest również marka. Właściciele BMW czy Audi zwykle muszą sięgać do kieszeni głębiej przy opłacaniu OC niż ci, którzy wybrali zakup Škody, Toyoty albo Citroëna.

Chociaż zakres polisy OC jest zawsze taki sam, niezależnie od ubezpieczyciela, to jej cena może się znacznie wahać w zależności od firmy. Dlatego najlepszym sposobem na oszczędności jest zapoznanie się z wieloma różnymi ofertami. Pomocnym narzędziem będzie tu kalkulator on-line.

One Comment on “Co możesz zrobić, by obniżyć koszty OC?”

  1. Nie jest to taka łatwa sprawa aby obniżyć składkę , większość osób już przeszukało oferty a stawki tak często się nie zmieniają . Czasami można z zakresu wyłączyć assistance , nnw ale to i tak nie będą jakieś powalające kwoty ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *