Egzamin na prawo jazdy: czy mogę posiwieć ze stresu?

Stres może mieć poważne negatywne skutki uboczne jeśli chodzi o twoje ciało i ogólny stan zdrowia, chorobę serca i otyłość, a nawet osłabiać twój system odpornościowy, czyniąc cię bardziej podatnym na choroby. Stres jest również znany z powodu niektórych mniej poważnych problemów, takich jak trądzik … i w pewnym momencie, prawdopodobnie słyszałeś stare powiedzenie, że stres może powodować siwe włosy. Ta ostatnia część jest jednak trochę zagmatwana, ponieważ wydaje się, że nikt nie wie tego na pewno.

Czy więc w obliczu stresu związanego z egzaminem na prawko powinieneś się martwić o swoje włosy?

Postanowiliśmy raz na zawsze uzyskać pewne informacje. Ale odpowiedź jest, niestety, nie prosta. Oto podstawa: korzenie każdego pasma włosów są otoczone przez mieszek włosowy, który jest warstwą tkanki pod skórą. Każdy mieszek włosowy zawiera pewną liczbę komórek pigmentowych, które wytwarzają substancję chemiczną o nazwie melanina. Melanina jest tym, co określa kolor włosów, niezależnie od tego, czy są one brązowe, blond czy czerwone. Kolor włosów zależy od tego, ile melaniny ma każdy włos.

W miarę starzenia się, komórki pigmentu w naszych mieszkach włosowych zaczynają umierać. Im mniej jest komórek pigmentowych, tym mniej melaniny, co oznacza, że włosy staną się bardziej przezroczyste – tzn:

  • szare
  • srebrne
  • białe

To są naukowe powody, dla których włosy stają się szare – ponieważ starzejesz się, a twoje włosy tracą melaninę. Jeśli stres powoduje szare włosy, oznacza to, że to przyspiesza proces starzenia.

Rozmawialiśmy z ekspertką aby uzyskać profesjonalne przemyślenia na temat mitu, a wszystkich którzy mimo wszystko chcą się przygotować na taką ewentualność po egzaminie zapraszamy też do artykułu: https://gr-7.eu/aktualnosci/5,siwe-wlosy-w-mlodym-wieku-co-robic-preparat-gr-7.

Nasza ekspertka powiedziała: istnieją dowody na to, że hormony stresu mogą odgrywać rolę w zmianie długości życia lub aktywności komórek pigmentu w naszym ciele – ale jest to proces stopniowy i współdziałający z innymi czynnikami (takimi jak pielęgnacja włosów, stres i genetyka).

Krótka odpowiedź brzmi: tak, stres może powodować siwe włosy.

Prawdą jest, że stres może odgrywać rolę w przyspieszaniu procesu siwienia. Badania skończyły się różnymi wnioskami, ale niektóre dowody wskazują na to, że hormony stresu mogą wpływać na aktywność lub długość życia melanocytów (jedna z komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie pigmentu lub naturalne zabarwienie naszych włosów).

Dłuższą odpowiedzią jest jednak to, że mimo iż stres może odgrywać rolę w siwieniu włosów, trudno jest stwierdzić, czy jest to jedyny czynnik – szanse są, że nie jest.

Jak zauważyła nasza ekspertka – jest tak wiele innych rzeczy, które mogą powodować siwe włosy. W rzeczywistości to, co prawdopodobnie wpływa na wzrost siwych włosów, jest najbardziej uwarunkowane genetycznie. Większość siwych włosów ma podłoże genetyczne, ale jeśli osoba jest predysponowana do siwych włosów, stres w czasie np. egzaminu na prawko może sprawić, że pojawią się wcześniej.

[TB]

Polecamy:
Kursy prawo jazdy w Częstochowie – ile kosztują obecnie?

Dodaj komentarz