Chcesz być hodowcą roślin tropikalnych? Nie poddawaj się!

Wygląda na to, że w Polsce tęskni się nam do bujnych zielonych roślin lasów deszczowych. Chcemy, żeby rośliny tropikalne spadały kaskadami po regałach, siedziały uroczo na stolikach do kawy i sięgały z wdziękiem do naszych sufitów! Ale równocześnie walczymy o utrzymanie tych małych piękności przy życiu.

Każdego roku kompostuje się przepiękna zieleń warta setki tysięcy złotych, po tym jak w końcu porzuciła ducha, pozostawiając małe armie niedoszłych hodowców z pewnym rozczarowaniem. To nie tylko pieniądze, to wysiłek, nie wspominając o twoich nadziejach i marzeniach związanych z idealną oazą roślin w pomieszczeniach domu.

Sekrety utrzymania przy życiu tropikalnych roślin domowych

Podobnie jak w niektórych częściach domu czujesz się bardziej komfortowo, tak samo dzieje się z Twoimi roślinami. Niektóre rośliny domowe nie sprawdzą się w każdym miejscu w Twoim mieszkaniu z powodu światła. Pamiętaj też, że to nie jeden czynnik, który zadowoli roślinę, ale połączony efekt ich wszystkich.

A niektóre – takie jak gleba, podlewanie i wilgotność – są bardzo blisko spokrewnione. Jeśli chodzi o utrzymanie roślin, wiele czynników przyczynia się do ich utrzymania. Przyjrzyjmy się niektórym z takich głównych rozważań. Przede wszystkim znalezienie właściwej pozycji z odpowiednim oświetleniem dla każdej rośliny jest sztuką.

Rośliny należy delikatnie wprowadzać do jaśniejszego światła i różnych warunków zewnętrznych. Znajdź zacienione, chronione miejsce i stopniowo wprowadzaj je w ten klimat. Istnieje też kilka sposobów podlewania roślin, ale najpierw musisz się upewnić, że faktycznie tego wymagają. Może cię to zaskoczyć, ale podlewanie prawdopodobnie powoduje więcej obumierania roślin niż jakikolwiek inny pojedynczy problem, a nadmierne podlewanie jest częstszą przyczyną ich uschnięcia niż brak wody,

Sprawdzaj co tydzień, jak sucha jest gleba, badając ją palcem. Poruszaj nim w dół do korzeni. Jeśli gleba jest sucha, podlej ją. Jeśli jest mokra – zostaw aw spokoju. Jeśli jest po prostu wilgotna, sprawdź ponownie za kilka dni.

Ludzie grzęzną w rutynie – powiedzmy podlewając co dwa tygodnie zimą – a potem zachowują ten sam reżim latem, kiedy rośliny potrzebują więcej wody. Na stopień pragnienia rośliny wpływają inne czynniki, takie jak:

• wilgotność w pomieszczeniu
• szybkość osuszania podłoża ogrodniczego.

Pamiętaj też, że możesz podlewać rośliny, wylewając je bezpośrednio na glebę (najlepiej pod liście) lub umieszczając całą doniczkę w wiadrze z wodą, pozwalając jej wchłonąć od dna. Moczenie to świetny sposób, aby zapewnić pełne podlewanie gleby, ale co jakiś czas ważne jest, aby podlewać z góry, aby wypłukać wszelkie wodorozcieńczalne sole, które będą się gromadzić z czasem.

Wlej wodę, aż wypłynie z dna donicy, ale pamiętaj, aby po pół godzinie opróżnić wodę, która nadal znajduje się w spodku / doniczce zewnętrznej, w przeciwnym razie możesz sprawić, że korzenie zgniją. Pamiętaj też, że idealne miejsce dla każdej rośliny jest inne, dlatego warto trochę poszukać informacji na temat podlewania konkretnego gatunku.

Dodaj komentarz