Jak wybrać akumulator?

Gdy dochodzi do awarii zasilania czy wahań napięcia w sieci, wówczas przydaje się akumulator do zasilania awaryjnego. Pozwala to uruchomić instalację. Jednak wykorzystać do tego można różne typy akumulatorów jak między innymi akumulator głębokiego rozładowania. Na jaki warto się zdecydować?

  1. Jakie akumulatory można zastosować w zasilaniu awaryjnym?
  2. Co brać pod uwagę, gdy wybiera się akumulator?

Dokonanie wyboru odpowiedniego akumulatora wymaga zapoznania się z różnymi rodzajami, które można brać pod uwagę podczas zakupów. Co brać pod uwagę, gdy dokonuje się wyboru?

Jakie akumulatory można zastosować w zasilaniu awaryjnym?

Na rynku akumulatorów można wybierać różne wersje. Każda z nich ma inne cechy jak choćby dostarczane napięcie. Do bardziej popularnych zaliczają się akumulatory ołowiowo kwasowe w tym akumulator AGM. Mogą być one wykorzystywane do różnych celów jak rozruch silnika w samochodzie czy łodzi.

Trzy podstawowe rodzaje akumulatorów, w których został zastosowany elektrolit ołowiowo-kwasowy to:

  • samochodowe,
  • AGM,
  • żelowe.

Akumulatory rozruchowe to wersje między innymi samochodowe, które mogą stanowić zasilacze awaryje. Pozwalają dostarczyć w krótkim czasie duże ilości prądu. Natomiast nie nadają się do generowania energii przy dłuższym obciążeniu.

Specjalnym rodzajem są wersje AGM. To akumulator głębokiego rozładowania, który może pracować cyklicznie. Potocznie używana jest w ich przypadku nazwa akumulator żelowy. Nadają się między innymi jako zasilanie awaryjne pomp czy UPS. Akumulator agm jest szczelny, więc nie ma ryzyka wylania się elektrolitu czy parowania.

Elektrolit w postaci żelu znajduje się w urządzeniach GEL. To także produkty używane do pracy cyklicznej jak akumulator AGM. Mogą być wykorzystywane do zasilania awaryjnego.

Co brać pod uwagę, gdy wybiera się akumulator?

Do stałego zasilania można zastosować żelowy akumulator głębokiego rozładowania do pracy buforowej. Jednak obecnie wykorzystywane są nowoczesne jednostki AGM czy GEL, które mogą reagować na systemy alarmowe.

Podstawową zaletą takich akumulatorów jest to, że są:

  • bezpieczne,
  • funkcjonalne,
  • bezobsługowe,
  • żywotne.

Na jaki model akumulatora się zdecydować?

To jaki akumulator głębokiego rozładowania AGM wybrać, zależy między innymi od sposobu jego wykonania czy działania. Poszczególne mają odmienne obudowy. Warto zwrócić uwagę choćby na to, jak szybkie jest ładowanie, które oferuje konkretny akumulator AGM. Znaczenie ma także to jakie pojemności mają wybrane modele.

Do czego ma służyć akumulator?

Poszczególne akumulatory AGM odmiennie skonstruowane. Z tego względu trzeba ustalić typ, który sprawdzi się przy konkretnej pracy. Zasilacze awaryjne do pojazdów ciężarowych muszą dostarczyć w krótkim czasie duże ilości prądu. Warto także sprawdzić, czy mogą być używane w dowolnej pozycji. Natomiast przy stałym używaniu akumulatora istotne jest, aby pojemności były dopasowane do ilości urządzeń, które mają dostarczyć energię. Istotne jest także napięcie, które dostarcza akumulator głębokiego rozładowania.

Jak kupić dobry akumulator?

Jeśli akumulator AGM ma się sprawdzić podczas użytkowania, warto postawić na trwałe modele. Takie zasilanie będzie mniej awaryjne. Warto zwrócić uwagę, jaki producent stworzył akumulator AGM. Ma to znaczenie z punktu widzenia tego, jak wykonane zostały baterie. Poszczególne firmy stosują nieco inne technologie czy materiały, co wpływa na to, jak wykonany jest akumulator AGM. Oczywiście każde urządzenie to także inna cena. Akumulator, które wyprodukował renomowany producent, może być droższy, choć lepiej wyposażony. Natomiast taki akumulator AGM może zapewnić więcej bezawaryjnego czasu działania. Wybierając urządzenie w sklepie, można wykorzystać opcję – filtruj, która pozwoli szybko znaleźć odpowiedni, markowy model.

Ford części – gdzie ich szukać?

Dodaj komentarz