Kiedy kierowcy należy się samochód zastępczy?

Kolizja, czy wypadek drogowy, nie są przyjemnym doświadczeniem dla kierowcy. Jesteśmy wtedy w stanie silnego stresu i nerwów. Nie zawsze w takich sytuacjach myślimy logicznie. Gdy emocje już trochę opadną zaczynamy myśleć, co dalej. Czym będziemy się poruszać w ciągu najbliższych dni, a nawet tygodni? O samochodzie zastępczym myślimy właśnie w takich chwilach. Warto wiedzieć, kiedy się nam należy dostęp do takiego pojazdu zastępczego.

Kiedy więc możemy otrzymać pojazd zastępczy?

W momencie, gdy jesteśmy uczestnikiem kolizji lub wypadku drogowego, a nasz samochód uległ uszkodzeniu, to możemy domagać się pojazdu zastępczego od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Oczywiście w tym przypadku my musimy być poszkodowanymi, którzy nie są sprawcami zdarzenia drogowego.

Jak otrzymać pojazd zastępczy? Wystarczy, że zgłosimy się w siedzibie ubezpieczyciela osoby, która była sprawcą kolizji, czy wypadku. Powinniśmy poinformować o zdarzeniu i złożyć pismo, w którym prosimy o udostępnienie nam samochodu zastępczego. Powinniśmy go otrzymać na tak długi czas, aż naprawa naszego samochodu zostanie zakończona. Oczywiście ubezpieczyciele niechętnie udostępniają samochody zastępcze, ponieważ wiąże się to dla nich z dodatkowymi kosztami. Warto, dlatego być stanowczym i wiedzieć, że się nam taki przywilej, jak auto zastępcze, należy. Ważne jest, żeby w piśmie, w którym prosimy o samochód zastępczy, zawrzeć informację, że pojazd jest nam koniecznie potrzebny do wykonywania codziennych obowiązków.

Możemy również otrzymać samochód zastępczy w inny sposób. Wystarczy zgłosić się do najbliższej wypożyczalni pojazdów. Poinformować ją o zaistniałej sytuacji, podać konieczne informacje na temat sprawcy i dane jego polisy ubezpieczeniowej, a wypożyczalnia sama zgłosi się do firmy ubezpieczeniowej w celu uregulowania naszego rachunku. Oczywiście nie możemy wypożyczyć auta klasy premium, bo firma ubezpieczeniowa może się nie zgodzić, w całości pokryć kosztów wynajmu takiego drogiego pojazdu. Najbezpieczniej jest wypożyczyć samochód miejski, ewentualnie klasy compact.

Możemy również otrzymać samochód zastępczy, jeżeli jesteśmy sprawcami kolizji. Mamy taką możliwość, jeżeli posiadamy wykupioną polisę Auto Casco, w której widnieje taki zapis, że w razie wypadku, czy kolizji, otrzymamy pojazd zastępczy. W przypadku wypożyczenia samochodu z polisy OC sprawcy zdarzenia, nie mamy limitu czasu, na jaki otrzymamy samochód zastępczy. W przypadku polisy AC, zazwyczaj mamy taki limit i wynosi on kilka dni. Zazwyczaj taki okres trwa od 3 do 5 dni. Warto sprawdzić zapis w naszej polisie ubezpieczeniowej, aby mieć pewność, na ile przysługuje nam pojazd zastępczy.

Czy warto starać się o pojazd zastępczy?

Jeżeli istnieje potrzeba spowodowana kolizją lub wypadkiem, to warto starać się o samochód zastępczy. Warto jednak mieć świadomość, że firmy ubezpieczeniowe niechętnie taki pojazd nam udostępniają i trzeba stanowczo powalczyć o swoje. Najłatwiej mają osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i używają pojazdu do celów z nią związanych. W takim przypadku ubezpieczalnia musi pojazd zastępczy udostępnić. Osobom prywatnym, nie zawsze auta są chętnie udostępniane. W podaniu warta zaznaczyć, że samochód jest nam koniecznie potrzebny, do wykonywania codziennych czynności i dojazdów do pracy. Warto przedstawić kilka stanowczych argumentów, w prośbie o auto zastępcze.

Jeżeli nasz pojazd nie nadaje się do użytkowania i musi zostać naprawiony, warto zdecydować się na naprawę bezgotówkową. Zazwyczaj można naprawy dokonać niższym kosztem, lecz wtedy możemy mieć problemy z uzyskaniem środków za pojazd zastępczy. Gdy całość finansowana jest bezgotówkowo, to firma ubezpieczeniowa zajmuje się wszystkimi kosztami.

Bardzo ważne jest mieć świadomość swoich praw. W kontaktach z firmami ubezpieczeniowymi musimy mieć stanowczą postawę. Ubezpieczalnia zawsze będzie starała się ugrać coś na swoją korzyść, czyli naszą niekorzyść i warto mieć to na uwadze.

Dodaj komentarz