Wymogi i możliwości – bliższe spojrzenie na lampy uvc covid-19

Gdy społeczeństwo zacznie przygotowywać się do „nowej normalności” po globalnym wpływie COVID-19, nastąpi wiele zmian, które zostaną wdrożone. Od tego, jak podróżujemy, przez to, jak wchodzimy w interakcje i towarzysko ze sobą, po zwiększone zapotrzebowanie na sanityzację i dezynfekcję – wpływ będzie daleko idący.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na regularne i konsekwentne sprzątanie rośnie zainteresowanie dostępną technologią, która zrównoważy dodatkowy czas potrzebny zespołom sprzątającym na całym świecie na spełnienie tego wymogu.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy w mediach społecznościowych jedną szczególną technologią, która przyciągnęła uwagę, są lampy uvc covid-19 i roboty UVC. Dzięki tym rozmowom wpływ światła ultrafioletowego-C został wyolbrzymiony poza jakąkolwiek naukę i praktyczność w oparciu o jego czynnik „wow”. Zaczęło się od możliwości zabicia wirusa w 20 minut w wysoce chronionym środowisku, aby móc zabić wirusa w kilka sekund, bez szkody dla ludzi. Niestety, ten szum nie pozostaje bez negatywnego wpływu na naszą globalną walkę z COVID-19.

W wyniku szumu w mediach społecznościowych wiele osób staje przed pytaniem, o co dokładnie chodzi z lampami UVC.

Promieniowanie bakteriobójcze ultrafioletowe (UVGI) to metoda dezynfekcji, która wykorzystuje ultrafiolet o krótkiej długości fali (ultrafiolet C lub UVC, powszechnie określany jako długość fal od 200 do 280 nm) w celu zabicia lub inaktywacji mikroorganizmów poprzez zniszczenie kwasów nukleinowych i zniszczenie ich DNA, uniemożliwiając im do wykonywania ważnych funkcji komórkowych.

Światło UVC faktycznie zabija wirusy

Udowodniono, że UVC jest skuteczną metodą zabijania mikroorganizmów – służy do dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych, uzdatniania wody i odkażania kanałów powietrznych i nie tylko. Trzeba przyznać: zabijanie wirusów światłem jest fajne! Oceniając zastosowanie dezynfekcji UVC w przestrzeni publicznej, wiąże się ona z własnym zestawem problemów. Roboty UVC nie mogą być używane praktycznie w większości miejsc publicznych do skutecznego zabijania mikroorganizmów. Wymogi bezpieczeństwa są często lekceważone, co stanowi potencjalne zagrożenie dla ludzi. Dokładne źródło światła UVC jest wykorzystywane nieskutecznie w miejscach publicznych – lepiej byłoby użyć go w jednym z niezliczonych szpitali, które czekają na dostarczenie sprzętu UVC.

UVC jest używane w szpitalach od dziesięcioleci, dlaczego nie w miejscach publicznych?

Najlepsza odpowiedź pochodzi od samych szpitali. Mają dostęp do systemów dezynfekcji UVC w swoich pokojach… ale nie używają ich na co dzień do dezynfekcji całych podłóg, korytarzy czy lobby. Dlaczego nie? Czas ekspozycji wymagany do zabicia wirusa z dużej odległości sprawia, że jest to niepraktyczne. Ekspozycja ta będzie zależeć od wyjściowej mocy światła używanego źródła światła, a także od odległości od źródła światła do dezynfekowanej powierzchni. Sprawdzone źródła UVC powinny być używane tylko w zastosowaniach, które zapewniają rzeczywiste rezultaty: bezpieczniejsze i czystsze środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *