O tuningu słów kilka

Bezpieczeństwo, cena, urok, estetyka ogólna – na to głównie zwracają uwagę kierowcy, którzy zmieniają lub poprawiają coś w swoich samochodach. Zmian można dokonać naprawdę dużo. Takie zmiany to tuning samochodu.

Wyróżnia się tuning optyczny oraz tuning mechaniczny. Oba rodzaje tuningu to modyfikacje różnego typu. Pierwszy, tuning mechaniczny, to zmiany przeprowadzone w układzie napędowym, czy paliwowym, a także w silniku i podwoziu samochodu. Natomiast tuning optyczny to wszystkie zmiany przeprowadzone w wyglądzie samochodu, które nie wpływają zasadniczo na osiągi – podkreślają jedynie indywidualność samochodu lub poprawiają komfort jazdy.

Ciekawym przykładem są tu felgi aluminiowe (czyli alufelgi), które mogą być zaliczane do obydwu rodzajów tuningu. Jeżeli chodzi o tuning optyczny, to alufelgi mogą nadać autu elegancki lub sportowy charakter, co zwiększa jego atrakcyjność. Założenie felg aluminiowych to również tuning mechaniczny, gdyż budowa tych felg sprzyja intensywniejszemu przepływowi powietrza wkoło tarcz i bębnów hamulcowych, czyli zwiększa się chłodzenie zacisków hamulcowych, a to z kolei wpływa na chłodzenie układu hamulcowego. Dzięki temu hamulce wolniej się zużywają. Można również przesadzić z wymianą felg i założyć za duże, co z kolei polepszy wygląd samochodu, ale nie zmieni jego efektywności mechanicznej, a wręcz może ją pogorszyć.

profesjonalny sprzęt malarski i lakierniczyPodczas tuningu należy uważać na zmiany jakie chcemy wprowadzić, gdyż łatwo można przesadzić ze zmianami i efekt będzie śmieszny (taki tuning określa się mianem wiejskiego lub miejskiego). Do tuningu nie zaliczamy zmian, które nie wynikają z wolnej woli właściciela. Do przykładu takich zmian zalicza się dostosowanie na przykład lusterek czy świateł do przepisów jakie obowiązują w danym kraju, gdy samochód został sprowadzony z zagranicy.

Tuning samochodu może okazać się kosztownym przedsięwzięciem. Co prawda należy uważać, by nie przesadzić podczas dokonywania zmian, by samochód nie wyglądał groteskowo, ale dobrze przeprowadzony tuning może poprawić wygląd samochodu oraz sprawić, że poprawią się jego osiągi czy właściwości jezdne, a to z kolei wpływa na nasz komfort jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *