Przekładnia kątowa – poznaj sposób jej działania

Przekładnia kątowa

Jednym z niezastępowalnych elementów silników jest przekładnia kątowa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to część, która służy do przenoszenia, a konkretnie przeniesienia mocy. Istnieje kilka rodzajów przenoszenia ruchu, jak więc działa przekładnia kątowa?

Funkcje przekładni kątowej

Przekładnia kątowa wchodzi w skład każdego silnika, dlatego spotkamy tę część w każdym urządzeniu napędzanym na silnik. Szczególnie w maszynach przemysłowych, gdzie potrzebna jest duża moc i prędkość. To kluczowy element, który pozwala na napędzanie mocą urządzenia i daje jego wyjściowe właściwości. Przekładnia kątowa wykonana jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie musimy obawiać się rdzy. Jest to bardzo ważne, ponieważ obecność korodowania przekładni obniża jej skuteczność i funkcjonalność. Szczególnie warto mieć to na uwadze przy wyborze przekładni kątowej w przemyśle morskim ze względu na panujące tam warunki. Przekładnię kątową znajdziemy również w rolnictwie, czy przemyśle spożywczym.

Przekładnia kątowa jej działanie i mechanika

Urządzenie przekładni to mechanizm, który ma proste, ale zasadnicze działanie.

W urządzeniach napędzanych silnikiem przekładnie przekładają ruch na moc i dzięki temu uzyskujemy docelowy efekt. Przekładnia kątowa przenosi ruch bierny na czynny, a w trakcie przenoszenia zmieniają się właściwości np. moment obrotowy. Przenoszenie mocy odbywa się poprzez zmianę ruchu – obrotowy w postępowy lub obrotowy na obrotowy, wszystko to w zależności od tego, w jakim urządzeniu spotkamy przekładnię i jej funkcji. Sama przekładnia składa się jedynie z kilku elementów – dwóch kół zębatych ułożonych prostopadle pod kątem 90 stopni. Dalej koła zębate złożone z piasty, tarczy i wieńca. Wieniec posiada wycięte zęby, łącząc się z ich pomocą z tarczą, z kolei piasta osadza całość koła. Wszystkie elementy koła zębatego tworzą nierozdzielną część, dlatego wykonanie przekładni kątowej wiąże się z bardzo dużą dokładnością, ale ich mechanika sprawia, że są one trwałe na lata.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz