Czym różnią się rowery elektryczne od tradycyjnych?

Chcesz rozpocząć przygodę z jazdą na rowerze, ale nie jesteś pewnien, czy wybrać jednoślad tradycyjny, czy może raczej elektryczny? Aby podjąć decyzję, musisz wiedzieć, czym rowery z napędem elektrycznym różnią się od rowerów wpędzanych w ruch jedynie za pomocą naszych mięśni. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami rowerów.

1.To co musi mieć e-bike, czyli silnik, bateria i wyświetlacz.

Żaden rower nie może nosić miana roweru elektrycznego, jeżeli nie posiada elementów, które elektrycznym go czynią. Te elementy to silnik, bateria oraz wyświetlacz. Silnik napędza rower, bateria daje moc niezbędną do działania silnika, a wyświetalcz pozwala na kontrolowanie poziomu wspomagania oraz naładowania baterii. Każdy z tych elementów jest istotny i każdy występuje w różnych rodzajach. Silniki elektryczne w e-bike’ach, spełniających wymogi prawne w Polsce i Unii Europejskiej (a takie są właśnie rowery JOBOBIKE), posiadają moc nie większą niż 250W. Każdy rower elektryczny może być wyposażony w jeden z dwóch rodzajów silnika: silnik centralny lub silnik w piaście. Baterie stosowane w nowoczesnych rowerach elektrycznych to akumulatory litowo-jonowe. JOBOBIKE do produkcji swoich rowerów używa jedynie baterii wyposażonych w system BMS, zabezpieczający akumulator przed przegrzaniem i przeładowaniem. Wyświetlacze montowane w e-rowerach dzielą się na dwa rodzaje: wyświetlacze LED oraz wyświetlacze LCD. Te pierwsze wskazują informacje za pomocą diod, te drugie natomiast posiadają ekrany, które mogą być kolorowe lub czarno-białe. Wyświetlacze LCD z reguły wskazują więcej informacji niż wyświetlacze LED.

2. Waga

Nietrudno domyśleć się, że rower, który posiada wszystkie elementy wymienione w punkcie 1. będzie cięższy od roweru tradycyjnego. Przeciętny e-bike waży około 25 kg. Wyższa waga nie stanowi utrudnienia podczas jazdy ze wspomaganiem elektrycznym. Może byc jednak utrudnieniem, jeżeli chcemy naszym e-rowerem, jeździć też bez wspomagania. Niekoniecznie stanowi to wadę. Jeżeli chcemy raz na jakiś czas odbyć naprawdę porządny trening rowerowy, takie utrudnienie spowoduje, że nasz trening będzie jeszcze bardziej efektywny. Waga roweru ma szczególne znaczenie, jeżeli planujemy nasz e-bike wnosić po schodach. Szczególnie, jeżeli decydujemy się na jednoślad składany, który zamierzamy przewozić samochodem. Włożenie do bagażnika ciężkiego roweru może stanowić trudność. W takim wypadku warto zdecydować się na ebike, którego waga nie przekracza 25 kg. Z podniesieniem takiego roweru powinna poradzić sobie większość dorosłych.

3. Jeszcze dalej i jeszcze szybciej

Rowery elektryczne mają jedną wielką przewagę nad rowerami tradycyjnymi – można na nich pokonywać zdecydowanie dłuższe dystanse bez wkładania w to dużej energii. Na e-bike’u dojedziemy w miejsca, które do tej pory wydawały się dla nas niedostępne ze wzgledu na znaczne oddalenie od naszej bazy wypadowej. Z e-rowerem klikukilometrowe wycieczki można z powodzeniem zamienić na kilkunasto- lub kilkudziesięciokilometrowe.

Ebike sprawdzi się także, jeżeli nasza podróż nie jest daleka, ale chcemy wybrać ekologiczny i tani środek transportu, który pozwoli nam dotrzeć do celu bez twarzy czerwonej ze zmęczenia i w czystych, nieprzepoconych ubraniach. Rower elektryczny jest więc idealnym wyborem dla osób, które myślą o codziennych dojazdach do pracy lub szkoły na ekologicznym jednośladzie.

4. Cena

Nie ma co ukrywać. Ceny rowerów elektrycznych są z reguły wyższe od cen rowerów tradycyjnych. Podczas gdy przyzwoity rower bez wspomagania można kupić już za 1500 zł, dobry e-bike kosztuje

minimum 5000 zł. Jest to oczywiście nastepstwem montażu w e-rowerach elementów, które tradycyjnych jednośladach nie występują.

Czy, biorąc pod uwagę te wszystkie różnice, warto zdecydować się na zakup roweru elektrycznego?

Oczywiście. E-bike zapewnia swobodę, niezależność i ogromny komfort jazdy. Możemy cieszyć się dodatkowym wsparciem silnika elektrycznego, a gdy mamy na to ochotę, korzystac z naszego jednośladu niczym z roweru tradycyjnego.

Wybierz wolność. Wybierz własną drogę. Po prostu jedź z JOBOBIKE.

 

Dodaj komentarz