Bale – co takiego ma w sobie ten materiał budowlany?

Powraca moda na nowoczesne konstrukcje z bali. Ostatnia modernizacja konstrukcji z bali miała miejsce w latach 60. XX wieku, kiedy Kaija i Heikki Siren projektowali nowoczesne domy wakacyjne z bali. W dzisiejszych czasach konstrukcja z bali jest akceptowalna nawet w budynkach użyteczności publicznej i biurach, dlatego przygotowaliśmy ten artykuł o kluczowych zasadach projektowania budynków z bali. Natomiast zapraszamy też do dodatkowych informacji, jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie czy opłaca się kupić stary dom z bali?

Dlaczego domy z bali były i są wciąż popularne?

Do lat dwudziestych XX wieku bale były podstawowym materiałem budowlanym w prawie wszystkich formach konstrukcji. Drewniana konstrukcja szkieletowa po drugiej wojnie światowej zastąpiła konstrukcję zrębową, nawet w przypadku małych domów. Od tego czasu bale były przez długi czas używane głównie do budowy domów wakacyjnych. Obecnie konstrukcja z bali jest ponownie odpowiednia do stosowania w budynkach o różnej wielkości i do różnych celów. Rośnie wykorzystanie kłód drewna, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych.

Bale są używane głównie w konstrukcji ścian nośnych, ale ściany działowe nienośne mogą być również konstruowane z bali.

Jakimi cechami charakteryzuje się budownictwo z bali?

Tradycyjnie, ze względu na długość dostępnego drewna, maksymalna długość ściany zbudowanej z bali wynosiła około siedmiu metrów. Dzisiaj, dzięki produkcji przemysłowej, kłodom laminowanym i łączeniu na mikrowczepy, w zasadzie możliwe jest wytwarzanie bardzo długich kłód. W takim przypadku należy jednak zwrócić szczególną uwagę, aby ściana miała wystarczające usztywnienie poprzeczne. Ściany z bali są usztywnione ściankami poprzecznymi i / lub kołkami. Kołki zapobiegają wypaczaniu się kłód, szczególnie w długich ścianach i przylegających do otworów. Odstęp między kołkami powinien wynosić maksymalnie 2000 mm.

Szczególną cechą projektu budynku z bali jest kontrola osiadania i przemieszczania się drewna, na przykład rozłupywanie. Poza tym zasady projektowania konstrukcji zrębowej są mniej więcej takie, jak w przypadku innych form konstrukcji drewnianej. Konstrukcje z bali można wykorzystać do budowy budynków doskonałych pod względem:

• energooszczędności,
• odporności na warunki atmosferyczne,
• bezpieczeństwa pożarowego,
• izolacji akustycznej.

Szczególną zaletą budynków z bali jest ich bezpieczeństwo pod względem wilgotności, co znajduje odzwierciedlenie w jakości powietrza w pomieszczeniach. Wraz ze wzrostem wilgotności powietrza w pomieszczeniu drewniane powierzchnie pochłaniają wilgoć z powietrza, a następnie uwalniają ją, gdy powietrze w pomieszczeniu jest suche. Badania pokazują, że ze względu na surowe powierzchnie drewniane wilgotność powietrza w pomieszczeniach utrzymuje się w zalecanych granicach 30–60% wilgotności względnej. Zjawisko to zostaje osłabione, jeśli powierzchnie drewniane zostaną wykończone wykończeniem, które zapobiega przenikaniu wilgoci. Warto o tym pamiętać decydując się na taką inwestycję.

Dodaj komentarz