Zrozum rdzę i chroń stal przed korozją!

Każdego roku skorodowane maszyny, budynki i sprzęt kosztują polski przemysł wiele miliardów dolarów. Korozja to kosztowny problem. Ale rozumiejąc jej przyczyny, można podjąć skuteczne kroki i postawić na zabezpieczenia antykorozyjne metali, aby temu zapobiec i zwalczać. Istnieje kilka rodzajów kosztów korozji, które pracownicy zakładu muszą wziąć pod uwagę:

Bezpośrednia utrata lub uszkodzenie konstrukcji metalowych w wyniku korozji. Przykładem jest zbiornik ciepłej wody, który skorodował i należy go złomować.

Koszty utrzymania związane z korozją. Każda metalowa powierzchnia, która musi być malowana co kilka lat w celu kontroli korozji, wpada w ten obszar.

Pośrednie straty wynikające z korozji. Straty te mogą wynikać z wycieków i pożarów. Pośrednio skutkiem korozji są również eksplozje związane z wyciekami, awariami zasilania, wyłączeniem obiektu i stratami pracy.

Pierwszy krok w kierunku kontrolowania tych kosztów wymaga zrozumienia, czym jest korozja i co ją powoduje.

Co to jest rdza?

Kiedy żelazo lub stal koroduje, w rezultacie powstaje tlenek żelaza lub to, co nazywamy rdzą. Stal składa się głównie z rudy żelaza. W stanie naturalnym ruda żelaza wygląda podobnie jak rdza: ciemnoczerwona i drobnoziarnista, z tendencją do zatrzymywania wilgoci. Ruda żelaza jest substancją stabilną, dopóki nie zostanie przekształcona w żelazo lub stal, naturalnie słabsze pierwiastki. Gdy stal zostanie wystawiona na działanie wilgoci i tlenu, natychmiast zaczyna się cofać do swojego naturalnego stanu. Chociaż podjęto środki ochronne, duża część stali wyprodukowanej w tym stuleciu już rdzewieje i powraca do stanu naturalnego tlenku.

Do zaistnienia korozji potrzebne są trzy elementy: chroniony metal, skorodowany metal i medium przewodzące prąd między nimi. Kiedy dwa różne metale zostaną zetknięte, jeden stanie się metalem chronionym, a drugi metalem skorodowanym. Operatorzy instalacji mogą rozpoznać sytuacje środowiskowe, które sprzyjają korozji. Na przykład: jeżeli na rurach stalowych stosowane są łączniki ocynkowane – ulegną korozji, podczas gdy stal pozostanie chroniona.

Stal lub inne metale poddane naprężeniom ulegną korozji, podczas gdy stal nieobciążona będzie chroniona przed korozją. To jest powód, dla którego widzisz rdzę wżerową na stali. Świeżo ścięta stal będzie korodować szybciej. Gwinty nacięte na rurze zawsze najpierw rdzewieją.

Nawet jeśli kawałek stali nie styka się z innym metalem, ani pod naprężeniem, ani świeżo przecięty, rdzewieje pod wpływem warunków atmosferycznych. Dzieje się tak, ponieważ stal nie jest całkowicie jednorodna pod względem składu – niewielkie różnice w gęstości i składzie wystąpią w jednym kawałku stali, co spowoduje korozję.

Trzecim składnikiem potrzebnym do korozji stali jest elektrolit. Zwykle jest to ciecz lub substancja zawierająca wodę, która przewodzi prąd korozji z chronionego metalu do skorodowanego metalu. Najczęstszą substancją przenoszącą prąd jest woda. Deszcz, rosa, wilgoć w powietrzu itp. Służą jako wydajne przewodniki elektryczne. Stal koroduje bardzo powoli w klimacie pustynnym, gdzie wilgotność jest niska, a opady rzadko występują.

Dodaj komentarz