Kapcie z alpaki, pluszaki z alpaki i wiele innych produktów – czy to dobre?

Jeśli kiedykolwiek przyglądałeś się markom odzieżowym wolnym od okrucieństwa, być może natknąłeś się na takie, które używają futra alpaki bez okrucieństwa z peruwiańskich Andów. Alpaki spędzają życie swobodnie wędrując w swoim naturalnym środowisku. Rolnicy delikatnie strzyżą zwierzęta, aby użyć ich miękkiej, pluszowej wełny do tworzenia rzeczy takich jak szaliki, tradycyjne peruwiańskie swetry, koce, kapcie z alpaki, pluszaki z alpaki i wiele innych produktów.

Wierzcie lub nie, ale wełna alpaki jest jednym z najbardziej miękkich, ekologicznych i wolnych od okrucieństwa tekstyliów – o czym przekonali się już klienci Just Alpaka. Jeśli jesteś nowy w świecie odzieży z alpaki, odpowiadamy na często zadawane pytania, takie jak swędzenie wełny alpaki, czy futro alpaki jest etyczne, co to jest baby alpaka, czy musisz strzyc alpaki, czy alpaki są zabijane dla ich futra?

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy wspomnieć, jest najczęstsze pytanie: jak nazywa się wełna alpaki? Wełna alpaki lub futro alpaki nazywa się polarem lub włóknem. Wiele osób nadal nazywa to wełną alpaki lub futrem alpaki, co jest nadal akceptowalne.

Co to jest baby alpaka?

Baby alpaka to pierwsze strzyżenie tego zwierzęcia. Polar z pierwszego kroju jest zawsze najmiększy i najdelikatniejszy. Pamiętaj – baby alpaka nie odnosi się do wieku samej alpaki.

Jak pozyskiwane jest futro alpaki?

Często marki odzieżowe wolne od okrucieństwa poszukują nowych tekstyliów do tworzenia etycznych ubrań. Włosy alpaki bez okrucieństwa są ulubione ze względu na ich elastyczność, trwałość i dotyk. Alpaka jest miękka jak kaszmir, a tradycyjny peruwiański sweter jest trwalszy niż kaszmirowy.

Czy alpaki są zabijane dla ich futra? Absolutnie nie. Alpaki muszą być strzyżone raz w roku w okresie letnim. Ta „strzyżenie” nie krzywdzi zwierzęcia. Rolnicy używają bezpiecznych dla zwierząt siatek, aby delikatnie przyciąć sierść alpaki, podobnie jak przy zabieraniu zwierzaka do weterynarza. To prowadzi nas do pytania, czy samo strzyżenie jest wolny od okrucieństwa? Tak to jest. Alpaki mogą szybko się przegrzać, szczególnie w upalnym peruwiańskim słońcu latem. Ciężarne alpaki są nawet bardziej narażone na poronienie, jeśli ich runo wydziela nadmierne ciepło. Ponadto młode alpaki mogą umrzeć na udar cieplny, jeśli przynajmniej raz w roku nie zostaną obcięte.

Alpaki są hodowane głównie ze względu na ich miękkie włókno, ale zwierzęta są podstawowym źródłem białka dla rdzennych społeczności w Andach, w zależności od regionu. Tak jak w Polsce polegamy na wołowinie i drobiu, tak niektóre społeczności w Peru polegają na alpakach. Alpaki nigdy nie są zabijane wyłącznie dla futra. Ich mięso i włosy są wykorzystywane do utrzymania rdzennych rodzin podstawowych potrzeb. Ponownie, zwierzęta nigdy nie są zabijane wprost dla ich wełny. Wełna z alpaki bez okrucieństwa może nadal pochodzić od zwierzęcia, które było używane do jedzenia. Futro jest produktem ubocznym, który gwarantuje, że nic się nie zmarnuje i to jest właśnie w tym najlepsze.

Polecamy:
Prawo jazdy – dlaczego warto mieć i gdzie zrobić?

Dodaj komentarz