Sprowadzasz samochody z zagranicy? Zobacz jakie dokumenty będą Ci potrzebne

Wielu z nas decyduje się na zakup używanego auta z zagranicy. By jednak móc w pełni korzystać z samochodu, trzeba dopełnić wszystkich formalności. Jakie dokumenty będą potrzebne, aby móc cieszyć się kupionym autem?

Rejestracja samochodu

Zakupiony za granicą samochód trzeba zarejestrować. Do tego właśnie potrzebny będzie szereg dokumentów. Przede wszystkim będzie trzeba posiadać dowód własności samochodu. Może on występować w formie faktury VAT, jeśli kupowało się samochód od firmy. Może też być to umowa sprzedaży. Ważne jest jednak, aby dokumenty te były albo dwujęzyczne, albo przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Inaczej rejestracja samochodu nie będzie możliwa.

Poza dowodem własności konieczne są zagraniczne tablice rejestracyjne. Ważne też, aby posiadać dowód odprawy celnej przywozowej, ale tylko w wypadku, kiedy samochód nie pochodzi z kraju należącego do Unii Europejskiej. Oczywiście niezbędny do rejestracji w każdym przypadku będzie także dowód rejestracyjny samochodu albo karta pojazdu. Poza tym czasami w dowodzie rejestracyjnym może nie być wzmianki o wyrejestrowaniu samochodu, wówczas trzeba przedstawić świadectwo, że takie wyrejestrowanie miało miejsce. Nieraz wyrejestrowaniem zajmują się już poprzedni właściciele samochodu albo firma sprzedająca. Czasami jednak będziemy zmuszeni załatwić sami te sprawy w odpowiednich urzędach zagranicznych.

Pamiętaj, że najlepsze zabezpieczenie lakieru w samochodzie używanym zapewni powłoka ceramiczna.

Kwestie związane z akcyzą i badaniem technicznym

Przy rejestracji samochodu może być potrzebny także dokument potwierdzający zapłatę akcyzy. Oczywiście, nie zawsze jest obowiązek, aby ją płacić. Jeśli samochód został sprowadzony z kraju Unii Europejskiej, to wystarczy mieć dokument stwierdzający, że jest się z tej akcyzy zwolnionym. W każdym przypadku trzeba po prostu wykazać, że kwestie związane z akcyzą zostały uregulowane.

Wymaga się także wykonania badań technicznych. Generalnie wszystkie auta używane mają obowiązek je przejść. Wówczas do zarejestrowania auta potrzebny będzie dokument stwierdzający, że zostały one wykonane zgodnie ze wskazaniem, i że wynik ich jest pozytywny. W przypadku nowych samochodów przedstawia się z kolei świadectwo homologacji.

Kiedy już posiada się wszystkie potrzebne dokumenty, trzeba wypełnić jeszcze wniosek o rejestrację pojazdu w Polsce. Wówczas trzeba udał się do wydziału komunikacji i złożyć tam wszystkie dokumenty.

Tłumaczenie

Bardzo istotne jest, aby przed rejestracją samochodu załatwić sprawy związane z tłumaczeniem dokumentów, jeśli nie są one sporządzone w dwóch językach. Dokumenty muszą być przedłożone w urzędzie w języku polskim. Trzeba więc udać się do tłumacza przysięgłego. Istotne jest, aby przy swoim tłumaczeniu przystawił on pieczątkę, która uwierzytelni przekład. Nie wszystkie urzędy tego wymagają, ale w niektórych może istnieć konieczność, aby tłumaczenie posiadało taką pieczątkę i podpis tłumacza. Dzięki temu wiadomo, że dokumenty w języku polskim mają jednakowy sens z oryginałami.

Załatwienie spraw związanych z rejestracją jest trochę czasochłonne, jednak nie jest sprawą skomplikowaną. Wystarczy udać się do konkretnych placówek i załatwić stosowne dokumenty.

Dodaj komentarz