Czy warto korzystać z ogrzewania kominkiem w domu?

Kominki w domach to sposób na zbudowanie przytulnego nastroju i klimatu w pomieszczeniu. Równocześnie są dodatkowym źródłem ciepła, które poprawia warunki termiczne w przestrzeniach mieszkalnych.

Czy rzeczywiście warto z nich korzystać? Na jakie kominki najlepiej się zdecydować w domu seniora? Kilka wskazówek przekażemy w dzisiejszym tekście.

Ogrzewanie kominkowe – skuteczny sposób na ogrzewanie domu

Choć zgodnie z polskimi przepisami kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w budynku, to coraz częściej staje się wsparciem dla centralnego systemu (jeśli tylko pozwalają na to przepisy antysmogowe dla danego regionu).

Kiedy warto korzystać z kominka? Idealnie sprawdza się w chłodne wieczory zimowe, gdy temperatury na zewnątrz drastycznie spadają, a pragnie się stworzyć w domu nastrojowe miejsce do wypoczynku – ciepłe i klimatyczne. Bywa również bardzo przydatny w okresach przejściowych – jesienią i wiosną, gdy włączenie centralnego kotła byłoby nieopłacalne ze względów ekonomicznych, a szuka się skutecznego sposobu na poprawę warunków termicznych we wnętrzach.

Wkłady kominkowe standardowe, system DGP czy kominek z płaszczem wodnym?

Nowoczesne kominki, jak te oferowane na stronie TrendKominki, to rozwiązania praktyczne, energooszczędne i funkcjonalne. Poza standardowymi wkładami kominkowymi można zdecydować się na produkty zapewniające ciepło we wszystkich domowych przestrzeniach mieszkalnych.

Służą do tego choćby:

  • system DGP,
  • kominek z płaszczem wodnym.

W pierwszym przypadku ciepło z kominka jest transportowane do innych pokoi z pomocą specjalnych kanałów. W drugim za ciepło w domu odpowiadają rurki, znajdujące się między ścianami wkładu kominkowego. Krążąca w nich woda, nagrzewana się od paleniska, jest następnie przekazywana do głównego ogrzewania i kaloryferów, dzięki połączeniu instalacji kominkowej z grzewczą w domu. Z pomocą takiego urządzenia da się nie tylko zapewnić ciepłe grzejniki, ale też ogrzać wodę do kuchni czy łazienki.

Ciepło i komfort bez dodatkowych obowiązków – kilka słów o kominkach gazowych

Kominki to niezmiernie praktyczne rozwiązanie grzewcze, które wymaga jednak sporych nakładów pracy, związanych z koniecznością czyszczenia paleniska i popielnika oraz regularnego uzupełniania paliwa stałego (najczęściej ciężkich i nieporęcznych kawałków drewna), by kominek mógł zapewniać ciepło.

Nie każdy ma siłę i ochotę na to, by tworzyć zapasy surowców opałowych oraz nieustannie dorzucać je do paleniska. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem potrafią okazać się kominki gazowe, zasilane gazem ziemnym lub LPG, pochodzącym ze zbiornika lub butli. Tego typu produkty są prostsze w codziennej obsłudze i wymagają mniej zabiegów konserwatorskich, by móc wygodnie i bezpiecznie użytkować produkt. Co więcej zapewniają znacznie czystsze spalanie, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom są w pełni bezpieczne. Niejednokrotnie kominki gazowe bywają zautomatyzowane, dając możliwość sterowania pilotem, z czego chętnie korzystają domownicy o ograniczonej mobilności.

Inną opcją są biokominki, w których spala się bioetanol. Nadają się do bezpiecznego instalowania w wielu wnętrzach, w tym nawet w blokach wielorodzinnych, w których nie wolno montować standardowych wkładów kominkowych. Kominki na biopaliwa nie wymagają dodatkowej instalacji ani nawet podłączenia do kominka czy innych przewodów. Nie emitują szkodliwych substancji i są naprawdę czyste. Warto jednak mieć w pamięci fakt, że choć biokominek grzeje i daje ciepło, to jednak jest on najczęściej mniej wydajny niż klasyczne rozwiązania na paliwa stałe czy gazowe.

Ogrzewanie domu kominkiem – jak poprawić warunki w domowych wnętrzach?

Kominki w domowych wnętrzach to sposób na przytulny klimat, ciekawą aranżację i dodatkowe ciepło – w sezonie zimowym czy w okresach przejściowych. Można zdecydować się na standardowe rozwiązania, bądź postawić na wygodniejsze kominki gazowe i biokominki, które nadają się do wykorzystania przez różnych użytkowników w większości domowych wnętrz. A jaki kominek wznieślibyście we własnych domach?

Nakładki samochodowe na progi – połączenie estetyki i funkcjonalności

One Comment on “Czy warto korzystać z ogrzewania kominkiem w domu?”

  1. Zamontowanie https://velit.pl/pompy-ciepla-chelm/ to najlepsze rozwiązanie dla osób szukających efektywnego i ekonomicznego ogrzewania. Firma, która zainstalowała naszą pompę, wykazała się profesjonalizmem i skutecznym doradztwem. Teraz cieszę się z żoną komfortem i niższymi rachunkami!

Comments are closed.