Czego unikać podczas wyboru dostawcy internetu?

speed test

Zakup planu internetowego może być prosty i szybki, ale jeśli chcesz uzyskać plan najbardziej odpowiedni do swoich potrzeb, musisz przeprowadzić pewne badania. Pomoże Ci to uniknąć niespodzianek związanych z ukrytymi opłatami i ograniczeniami danych lub utknięcia w umowie, której nie chcesz. Zanim wyciągniesz kartę – przeczytaj ten artykuł, wyróżniliśmy kilka rzeczy, których musisz unikać podczas wyboru dostawcy internetu.

Wybieranie prędkości, które nie odpowiadają Twoim potrzebom

Jedną z najważniejszych cech, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie planu internetowego, jest prędkość. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to zarejestrować się w planie zapewniającym prędkości niższe niż te, których potrzebujesz do pracy w domu lub oglądania filmów w jakości HD.

Szybkość Internetu jest najczęściej mierzona w megabitach na sekundę (Mbps). Jeśli korzystasz z Internetu wyłącznie do sprawdzania poczty e-mail i przeglądania stron internetowych, możesz zadowolić się wolniejszymi połączeniami, takimi jak DSL lub stacjonarna sieć bezprzewodowa. Jeśli przesyłasz strumieniowo filmy lub muzykę online albo pobierasz duże pliki, będziesz potrzebować szybszego połączenia, takiego jak światłowód lub kabel.

Większość połączeń szerokopasmowych jest „asymetrycznych”, co oznacza, że mają różną prędkość pobierania i wysyłania, co możesz sprawdzić na stronie https://testujpredkosc.pl/speedtest. Szybkość pobierania jest ważna podczas oglądania filmów online lub przeglądania Internetu, natomiast prędkość wysyłania jest ważna w przypadku:

• wysyłania e-maili,
• grania w gry online,
• rozmów wideo.

Dla większości użytkowników Internetu ważniejsza jest prędkość pobierania. Jeśli potrzebujesz dużej prędkości wysyłania, światłowód oferuje „symetryczne” prędkości pobierania i wysyłania.

Określ wymagania dotyczące szybkości Internetu

Wykonaj test szybkości, aby dowiedzieć się, jak działa Twój Internet. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć wymagania dotyczące szybkości Internetu, dzięki czemu będziesz mógł podjąć świadomą decyzję przy zakupie usługi internetowej.

Jeśli jesteś graczem online lub wykonujesz czynności w czasie rzeczywistym, sprawdź swój ping. Mierzy w milisekundach opóźnienie związane z wysyłaniem i odbieraniem pakietów danych w sieci. W idealnym przypadku ping powinien być mniejszy niż 50 milisekund. Wszystko powyżej 200 milisekund spowoduje opóźnienie. Pamiętaj, że na wartość ping ma wpływ położenie geograficzne, pora dnia i konfiguracja zapory sieciowej na urządzeniu.

Wybór planu z limitami danych

Niektóre plany internetowe obejmują miesięczny limit danych, który pomaga dostawcom usług internetowych monitorować i kontrolować wykorzystanie przepustowości w ich sieciach, aby zminimalizować przeciążenie sieci. Jeśli użytkownik przekroczy limit danych, może być zmuszony zapłacić za dodatkowe dane lub grozić mu przerwa w świadczeniu usług. Opłaty za nadmiar danych są zazwyczaj wysokie i szybko kumulują się, osiągając znaczną kwotę na rachunku za Internet. Jeśli uważasz, że będziesz potrzebować nieograniczonej ilości danych, upewnij się, że kupiłeś plan internetowy, który nie ma ograniczenia transmisji danych.

Uzyskaj Internet z nieograniczoną ilością danych

Dobra wiadomość jest taka, że kilku dostawców usług internetowych oferuje plany internetowe z nieograniczoną ilością danych lub takie, które mają bardzo wysokie limity danych. Jeśli często przesyłasz strumieniowo filmy i programy lub grasz w gry online, najlepiej skorzystać z planu internetowego bez limitu danych. Plany Internetu DSL, satelitarnego i stacjonarnego bezprzewodowego będą prawdopodobnie obejmować ograniczenia danych, podczas gdy plany Internetu kablowego i światłowodowego obejmują limit danych wynoszący 1 TB lub nieograniczoną ilość danych.

Częstym błędem przy zakupie internetu jest niedobranie odpowiedniego rodzaju połączenia do potrzeb gospodarstwa domowego. Rodzaj wybranego Internetu będzie determinował szybkość, niezawodność i zasięg korzystania z Internetu. Zwracaj na to uwagę!

Sprawdź, gdzie najtaniej ubezpieczysz samochód