Jeśli szukasz ciekawego sposobu na nudę, a jednocześnie chcesz zadbać o sprawność swoich szarych komórek, sprawdź, na czym polega sudoku. To gra, która – choć z pozoru wydaje się prosta – wymaga dosyć sporego wysiłku umysłowego. Wypełnienie jej w całości dostarcza mnóstwa satysfakcji i sprawia, że nabiera się ochoty na więcej.
Sudoku, choć kojarzy się z Japonią, zostało w rzeczywistości wymyślone w latach 70. ubiegłego wieku przez Amerykanina. Początkowo funkcjonowało pod nazwą numer place i przez lata przechodziło wiele przemian. Sudoku w obecnym kształcie zostało opublikowane w 1986 roku. Na początku jego popularność była niewielka, jednak z biegiem czasu rozprzestrzeniło się na cały świat zapewniając grze miliony wiernych fanów.
Na czym polega sudoku?
Gra sudoku to z pozoru nieskomplikowana łamigłówka, która jednak może sprawić wiele trudności osobom rozwiązującym ją po raz pierwszy. Plansza do gry składa się z 81 kwadracików w układzie 9 na 9. Dodatkowo kwadrat podzielony jest na mniejsze pola o układach 3 na 3. Celem gry jest takie wypełnienie wszystkich kratek cyframi od 1 do 9, aby w każdej kolumnie i wierszu, a także w każdym z pól 3 na 3 znalazło się po jednej cyfrze bez powtarzania żadnej. Proste? Okazuje się, że nie do końca. Wypełnienie Sudoku wymaga umiejętnego podejścia, zastanowienia się, przewidywania i dobrej koncepcji. Każdy miłośnik sudoku ma swoją metodę wypełniania, mniej lub bardziej skuteczną. Warto również wspomnieć o tym, że sudoku może mieć różne poziomy trudności. łatwe sudoku przeznaczone jest dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z łamigłówką. Nieco bardziej skomplikowane wersje są natomiast dla zaawansowanych graczy, którzy wypełnili już niejedną łamigłówkę. Co ciekawe, istnieje również sudoku dla dzieci – na odpowiednim dla nich poziomie trudności.
Dlaczego warto rozwiązywać sudoku?
Sudoku to nie tylko sposób na zapełnienie wolnego czasu, ale również doskonała gimnastyka dla naszych szarych komórek. Wymaga zaawansowanej pracy mózgu, koncentracji i skupienia, które sprawiają, że nasz umysł przez długi czas pozostaje na wysokim poziomie aktywności. Rozwiązywanie sudoku jest zalecane osobom w każdym wieku, także starszym, które potrzebują regularnego ćwiczenia umysłu w ochronie przed demencją czy innymi chorobami wieku podeszłego. Sudoku jest również świetną formą relaksu i odstresowania po ciężkim dniu – wypełniając pełne cyfr pola i skupiając się wyłącznie na grze możemy oderwać się od codzienności, trenować skupienie, logiczne myślenie i po prostu dobrze się bawić. Początkowo sudoku dostępne było wyłącznie w wydaniach papierowych, jednak obecnie bez problemu można je znaleźć w wielu miejscach w sieci. Wirtualne sudoku wypełnia się dużo łatwiej, gdyż unikamy kreślenia na wypełnionych polach. A to zdecydowanie przyspiesza proces zapełniania cyferkami wszystkich kratek.
Dwa razy w tygodniu nasza córka uczęszcza na zajęcia logopedyczne w specjalistycznym gabinecie. Słyszałam, że można samemu zdobyć różnego rodzaju https://juniora.pl/pomoce-logopedyczne/ do pracy z dzieckiem w domu. Które polecacie?