Mała firma – jak zarządzać finansami?

Jeśli chodzi o łączenie ambicji osobistych i zawodowych, nie ma nic lepszego niż bycie własnym szefem. Małe przedsiębiorstwa mają ogromny wkład w gospodarkę. Wraz z twórczym pośpiechem rozpoczynania czegoś nowego pojawia się labirynt decyzji. Niektóre z tych decyzji – takie jak nazwanie firmy, zatwierdzenie logo lub stylizacja produktu – są dość proste. Inne – na przykład jak zarządzać swoimi finansami – mogą wydawać się o wiele bardziej skomplikowane.

Nic dziwnego, że na szczycie tej listy znalazły się kwestie finansowe. Potrzebujesz kapitału, aby założyć firmę, i dochodów, aby ją utrzymać. Ale sprzedaż to nie jedyny sposób na zwiększenie dochodów. Zrozumienie, skąd pochodzą i dokąd trafiają Twoje pieniądze, wiedza o tym, jak rozliczać podatki i uzyskać dostęp do wszelkiego dostępnego wsparcia – wszystkie te rzeczy mają wpływ na Twoje wyniki finansowe. Jeśli chodzi o księgowość małych firm, nie ma lepszego źródła informacji niż ci, którzy robią to dla życia.

Przygotowaliśmy prosty przewodnik dotyczący księgowości dla małych firm, a biuro rachunkowe Gdańsk pomogło nam w tym zadaniu.

Otwórz firmowe konto bankowe

Rozdzielenie finansów biznesowych i osobistych jest niezwykle ważne z wielu powodów. Korzyści z tego płynące – jak również ryzyko niepowodzenia – można znaleźć szeroko opisane w sieci internetowej. Większość banków oferuje firmowe konta bankowe. Nowsze cyfrowe banki challenger oferują również biznesowe konta bankowe, a niektóre, obsługują wyłącznie małe przedsiębiorstwa. Twój obecny bank osobisty prawdopodobnie ma wiele do wyboru.

Niektórym osobom łatwiej jest mieć zarówno konta osobiste, jak i biznesowe w tym samym banku. To powiedziawszy – dobrze się rozejrzeć. Banki często mają różne stawki, w tym opłaty i kredyty w rachunku bieżącym. Zrób więc koniecznie badania, aby upewnić się, że otrzymujesz najlepszy stosunek jakości do ceny!

Po otwarciu konta nadszedł czas, aby skorzystać z nowej karty debetowej (lub kredytowej). Opłacanie wydatków firmowych za pomocą firmowej karty bankowej pomoże zbudować Twój profil kredytowy – przydatne, jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu biznesowego. Powinieneś również używać tego konta do wypłacania sobie wynagrodzenia. W ten sposób możesz ubiegać się o własną pensję jako wydatek biznesowy i odrzucić swoje zyski na koniec roku.

Uzyskaj zgodność z przepisami podatkowymi

Jest to prawdopodobnie jeden z bardziej mylących (i mniej przyjemnych) aspektów prowadzenia własnej firmy. Niektóre z najbardziej palących pytań to:

  • Jakie formularze muszę wypełnić?

  • Jakie podatki muszę zapłacić?

  • Kiedy i jak muszę je zapłacić?

Odpowiedzi na te pytania różnią się w zależności od statusu zarejestrowanej firmy. Przepisy podatkowe różnią się dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Zależy to również od tego, z jakiego systemu księgowego zdecydujesz się korzystać. Musisz wiedzieć, ile podatku dochodowego i ubezpieczenia społecznego należy zapłacić od każdego dochodu, który nie jest opodatkowany u źródła.

Artykuł przygotowany z firmą „Doradca finansowy Szczecin

Eksperci Finansowi Szczecin
ul. Kaszubska 19
Szczecin 70-402
woj. zachodniopomorskie

tel: +48 531 930 716

Dodaj komentarz