Praca kierowcy – jakie narzędzia będą przydatne?

Praca w zawodzie kierowcy to dobre rozwiązanie dla osób, które dobrze się czują za kółkiem, lubią jeździć i właśnie tak widzą swoją zawodową przyszłość. Trzeba mieć bowiem świadomość, że jest to wymagające życie zawodowe – transport osób i towarów odbywa się bowiem nie tylko na terenie kraju, ale również na międzynarodową skalę. Kierowcy międzynarodowi muszą mieć nie tylko umiejętności kierowcy, ale również znać sporo narzędzi, które na co dzień ułatwią im pracę.

Bycie kierowcą w transporcie międzynarodowym wymaga przede wszystkim bardzo dobrej orientacji w terenie, znajomości map, korzystania z różnych form nawigacji i odnalezienia się w zupełnie obcych warunkach. Konieczna jest również znajomość wielu niezbędnych systemów przewozowych i aplikacji, które ułatwiają pracę. Jednym z rozwiązań, które coraz częściej są stosowane, jest międzynarodowy list przewozowy, czyli CMR w formie elektronicznej.

Czym jest międzynarodowy list przewozowy?

Międzynarodowy list przewozowy to dokument, który powołano do życia w Konwencji Genewskiej z 1956 roku, a w kolejnych latach przystępowały do niego kolejne kraje. Jest to specjalny dokument, który zawiera informacje niezbędne podczas transportu transgranicznego. W dokumencie znajdują się informacje dotyczące nadawcy, przewoźnika, odbiorcy, a także samego towaru – jego ilości, wartości, a także sposobów prawidłowego przewożenia. W liście przewozowym mogą również znajdować się informacje o pobranych przez przewoźnika zaliczkach, kosztach cła i innych dodatkowych płatnościach, informacje o zakazie przeładunku, a także terminie dostawy. Międzynarodowy list przewozowy jest więc dokumentem, który – choć nie jest niezbędny i wymagany przepisami – znacznie ułatwia międzynarodowy obrót towarami. Dla każdego transportu jest tworzony w trzech egzemplarzach. Jeden jest przekazywany przewoźnikowi, drugi jest dołączony do towaru, trzeci natomiast zostaje u nadawcy.

Elektroniczna wersja listu przewozowego

Jeśli chcesz ułatwić sobie wysyłanie towaru za granicę, a także przyspieszyć wszystkie etapy transportu, dobrym rozwiązaniem może być elektroniczny list przewozowy. Taki cmr wypełniony chomikuj sobie w telefonie, tablecie czy na pulpicie komputera i odpalaj zawsze wtedy, gdy będzie potrzebny. Elektroniczny CMR pozwala na szybkie wypełnianie wszystkich rubryczek, wiele danych można bowiem zaciągać automatycznie. To wygodne rozwiązanie, gdy towary są wysyłane na dużą skalę i wypełnianie każdego listu ręcznie na papierze może zajmować zbyt wiele czasu. Dzięki elektronicznemu CMR wszystkie strony umowy przewozowej mają bezproblemowy wgląd w informacje w nim zawarte, można na bieżąco monitorować drogę towaru, a także sprawniej reagować na wszelkie pojawiające się problemy. Elektroniczne listy przewozowe można znaleźć w ofercie wielu dostawców tego rodzaju usług – wybieraj takie rozwiązania, które są sprawdzone, przetestowane i przede wszystkim polecane przez innych użytkowników.

Polecamy:
Na czym polega skup aut?

Dodaj komentarz