Szkło – dlaczego tak popularne?

Szklane elementy stały się bardzo popularne w architekturze i budownictwie. Szkło to materiał uniwersalny, który bardzo dobrze współgra zarówno z metalem, jak i kamieniem, oraz cegłą. Świetnie sprawdza się w budynkach mieszkalnych, ale też w biurowcach, czy dużych halach. Dlaczego jest tak popularne i czemu zawdzięcza swoją uniwersalność?

Szkło używane w budownictwie – rodzaje

Wykorzystanie szkła w budownictwie już dawno przestało się ograniczać jedynie do szyb. Dzięki skomplikowanym procesom, którym jest poddawane oraz obróbkom wzmacniającym jego strukturę, może ono odgrywać kluczową rolę w stabilizacji i tworzeniu konstrukcji. Bardzo często można spotkać się ze szkłem hartowanym, które jest odporne na działanie wysokich temperatur. Jego niezaprzeczalną zaletą jest to, że w przypadku uszkodzenia rozpada się na mnóstwo niewielkich kawałków, które mają tępe krawędzie. Powstaje w procesie działania na szkło na przemian niskich i wysokich temperatur, przez co zmienia się jego struktura wewnętrzna. Popularne jest też szkło zbrojone, które podobnie jak hartowane rozpada się na małe kawałki o niezaostrzonych krawędziach. Powstaje przez połączenie ze stalową siatką, która wtapia się w jego strukturę i tym samym zwiększa jego wytrzymałość na urazy mechaniczne. Szkło klejone vsg to rodzaj tzw. bezpiecznego szkła, które nie rozpada się na kawałki, przez co minimalizuje ryzyko ewentualnych skaleczeń. Powstaje dzięki połączeniu cienkich płyt szkła przy użyciu specjalnej folii klejącej, co sprawie, że przy zachowaniu tej samej grubości, co szkło jednowarstwowe, zwiększa się jego wytrzymałość mechaniczna.

Balustrady szklane – popularne rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach

Zarówno balustrady zewnętrzne, jak i wewnętrzne cieszą się dużą popularnością. Nie można się temu dziwić, ponieważ są one bardzo uniwersalne i świetnie sprawdzają się w nowoczesnych przestrzeniach w domu oraz firmie. Dzięki nim można subtelnie oddzielić od siebie przestrzeń, przy czym nie pomniejsza się optycznie balkonu i schodów, przy których się znajdują. Przeważnie wykorzystuje się tutaj laminowane szkło hartowane, które jest bardzo wytrzymałe i nie stanowi zagrożenia w przypadku jego uszkodzenia. Balustrady szklane są montowane z precyzją i dokładnością, dzięki czemu są bardzo stabilne i bezpieczne, a przede wszystkim efektowne. Przykłady ciekawych realizacji balustrad szklanych znajdziesz na tej stronie.

Daszki szklane – dopełnienie nowoczesnego budownictwa

Rozwiązanie to cieszy się sporym powodzeniem, ponieważ można wymienić mnóstwo jego zalet. Szklane daszki są wykonane z materiałów odpornych na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, chroniąc tym samym wejście przed zniszczeniem i zabrudzeniami. Idealnie pasują do modernistycznych budowli, dodając im jeszcze więcej elegancji i szyku. Należy też podkreślić tutaj, że jest to bardzo minimalistyczny element, który nie dominuje nad całością, jednak jest zauważalny i stanowi nowoczesny akcent.
Rosnąca popularność szkła i jego wykorzystania w budownictwie jest uzasadniona. Jest to trwały i uniwersalny materiał, który z powodzeniem wkomponowuje się w całość, niezależnie od założonej estetyki oraz wpływa na jej wytrzymałość.

Dodatki do oleju silnikowego

One Comment on “Szkło – dlaczego tak popularne?”

Dodaj komentarz