Jak wybrać najlepszego ubezpieczyciela dla swojego samochodu, uwzględniając ceny i jakość usług?

Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe w zakresie odpowiedzialności cywilnej i dobrowolne, jeśli chcemy zabezpieczyć się na wypadek różnych zdarzeń losowych. Zakup OC i AC to niemały wydatek, dlatego kierowcy szukają ofert najatrakcyjniejszych cenowo. Trzeba jednak wiedzieć, że tutaj niska cena nie gwarantuje takiego standardu usług, na jakim może nam zależeć. Jak przebrnąć przez dziesiątki ofert i znaleźć najlepszą dla siebie? Pomoże wygodna porównywarka internetowa.

Gdy musisz wybrać ubezpieczenie samochodu

Stając w obliczu przeprowadzenia analizy rynkowej i wybrania ubezpieczenia OC i AC dla swojego samochodu, musisz rozważyć dwie możliwości – albo zostajesz z obecną firmą, albo zmieniasz ją i szukasz lepszej oferty. Celowo nie piszemy o cenie, bo choć wiadomo, że ona często wpływa na ostateczną decyzję, to jednak nie jest najważniejsza. Podejrzanie niska składka, znacznie niższa od rynkowych powinna wzbudzić wątpliwości. Co dostajesz w ramach takiej oferty? Czy zaproponowana ochrona będzie wystarczająca?

Porównaj oferty – warto, bo można sporo zyskać

Korzystając z niezależnych porównywarek internetowych, można w kilka minut uzyskać oferty od kilkunastu towarzystw, m.in. Uniqua, Proama, Link4. Są wśród nich zarówno rynkowi liderzy, jak również mniejsze firmy, które też mają ciekawe propozycje, a nierzadko są pomijani podczas prywatnych poszukiwań.

Kalkulator jest bardzo prosty i intuicyjny, dlatego nawet osoby nieznające branży ubezpieczeniowej czy nieporuszające się swobodnie w sieci z łatwością go wypełnią, a potem zinterpretują uzyskane wyniki. Co ważne, nie są z tym sami, bo nawet przy porównywaniu ofert online, mogą zyskać profesjonalne wsparcie dedykowanego agenta.

Sprawdź, co jest w cenie – niekoniecznie najtaniej znaczy najlepiej

A raczej z całą pewnością można stwierdzić, że najtańsza oferta ubezpieczenia AC nie będzie najlepsza. Trzeba bowiem zweryfikować, co dostajemy w danym pakiecie i w cenie, którą zaproponowało nam towarzystwo. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na udział własny (czy jest wymagany, jeśli tak to jaki), amortyzację części i rodzaj części stosowanych do napraw po wystąpieniu szkody, odległość holowania, dostępność ASO i auta zastępczego, sum ubezpieczeniowych.

Inaczej jest z OC, którego zakres jest regulowany prawnie. Tutaj ubezpieczyciele nie mogą manewrować sumami gwarancyjnymi ustalanymi przez Komisję Europejską. Dlatego przy jego wyborze cena będzie miała duże znaczenie.