Na koszt importu auta z USA składa się wiele czynników. To nie tylko transport auta z USA, ale i zmiana świateł USA czy konwersja systemu z USA na EU. Wydatki można jednak obniżyć, np. kupując samochód na mienie przesiedleńcze.
Import samochodu z USA to nic trudnego. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej w imporcie aut ze Stanów firmy. Mimo to warto poczytać o tym, o czym trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup auta z USA. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, ale i ograniczyć koszty związane z importem auta z USA.
Transport auta z USA
Stany to nie Niemcy, w których zakup auta wiąże się jedynie z wynajęciem lawety czy przejechaniem kilkuset kilometrów dopiero co kupionym autem. Tu trzeba pomyśleć o transporcie morskim. Jak się jednak okazuje, nie jest on ani wcale tak drogi, ani trudny do zrealizowania. Chcąc zorganizować transport auta z USA, najlepiej skorzystać z usług wyspecjalizowanej w imporcie aut ze Stanów firmy. Ile taka usługa może kosztować? W dużej mierze zależeć będzie to od tego, z jakiej części Stanów Zjednoczonych auto będzie płynąć. Transport auta z Nowego Jorku do niemieckiego Bremerhaven może być wart około 900 dolarów. Natomiast pokonanie nieco dłuższego dystansu z Kalifornii wymagać będzie dokonania dodatkowej dopłaty w wysokości 300 dolarów. Na stronie importera aut można znaleźć specjalny kalkulator, który pomoże określić wydatki związane z transportem auta z USA.
Zmiana świateł USA to nie wszystko
To obowiązek każdego świeżo upieczonego właściciela auta z USA. Amerykańskie samochody mają bowiem reflektory niezgodne z europejskimi normami. Bez obaw. Łatwo je można wymienić. Bez tego zabiegu auto sprowadzone ze Stanów nie otrzyma przeglądu technicznego. Podobnie sprawa wygląda z kierunkowskazami. Podczas gdy w Europie muszą one mieć kolor żółty, w Stanach Zjednoczonych miga się na czerwono.
Współczesne auta to także zaawansowana teleinformatyka. W przypadku wielu modeli konieczna jest konwersja systemu z USA na EU, która umożliwi odbiór europejskich stacji radiowych w samochodzie. Konieczna może być także wymiana modułu GPS współpracującego z nawigacją. W Unii Europejskiej korzysta się bowiem z innego systemu GPS.
Niestety, ale to nie ostatnia zmiana, jakiej musi zostać poddane auto sprowadzone z USA. Jak wiadomo, liczniki amerykańskich samochodów wskazują prędkość w milach na godzinę. Również i tu konieczna będzie modernizacja.
Samochód na mienie przesiedleńcze
Mienie przesiedleńcze to hasło, które powinno zainteresować wszystkich tych amatorów amerykańskiej motoryzacji, którzy mieli możliwość mieszkać na terenie Stanów Zjednoczonych. Mienie przesiedleńcze to, innymi słowy, wszystko to, co chcemy zabrać ze sobą w ramach przeprowadzki z Ameryki do Europy. Uwaga! Muszą być to jednak przedmioty sprowadzone jedynie na własny użytek. Może więc być to auto, ale tylko takie, z którego sami zamierzamy dalej korzystać.
Sprowadzając auto na mienie przesiedleńcze, jego właściciel zwolniony będzie z konieczności opłaty cła oraz akcyzy. Może skorzystać również z obniżonej do 9 proc. stawki VAT. By móc sprowadzić samochód na mienie przesiedleńcze, należało wcześniej przybywać na terenie Stanów Zjednoczonych minimum przez rok. To jednak nie wszystko. Przewożonym autem powinniśmy jeździć po Ameryce przez minimum pół roku przed wyjazdem. Sprowadzonego samochodu nie będzie też można sprzedać przez dwanaście miesięcy od momentu przywiezienia do Europy.
Finansowanie na samochód z USA
Większość z kierowców uważa, że auto ze Stanów można kupić jedynie za gotówkę i nie są możliwe absolutnie żadne formy finansowania. Tymczasem firma zajmująca się importem aut z USA ma w swej ofercie usługę leasingu zwrotnego. Dzięki niej można odzyskać kapitał zainwestowany w samochód i spłacać auto w ratach leasingowych, które dodatkowo będzie można odliczyć od kosztów prowadzonej działalności, co pozwoli na znaczące obniżenie kosztów użytkowania pojazdu.