Urządzamy dom bezpieczny dla alergika

Temat dywanów w mieszkaniach jest dość kontrowersyjny – jedni są absolutnymi fanami tych elementów, drudzy woleliby nie mieć z nimi nic do czynienia. Bez wątpienia dywany posiadają swoje wady i zalety, które uzależnione są rodzaju materiału, z których zostały wykonane, typu wnętrza, w których są umieszczone i indywidualnych preferencji. Skrajne opinie od lat dotyczą dywanów w domach, w których przebywają alergicy. Czy rzeczywiście w takim przypadku trzeba zrezygnować z dywanów? A może da się z nimi żyć, spełniając określone warunki? Okazuje się, że alergia nie zawsze musi oznaczać odłożenie dywanów na dalszy plan.

Jaki dywan wybrać do domu alergika?

W domu alergików często można zobaczyć wręcz minimalistyczne do bólu pomieszczenia. Osoby zmagające się z częstym kichaniem, katarem i podrażnieniami skóry wolą unikać dywanów, by nie narażać się na zwiększenie objawów alergii. Okazuje się jednak, że dywany wcale nie muszą powodować zaostrzenia symptomów uczulenia. Co więcej, mogą okazać się bardzo praktyczne. Najbezpieczniejsze zdają się dywany wykonane z polipropylenu. Takie tworzywo sprawia, że roztocza – będące jedną z częstszych przyczyn wywoływania objawów alergicznych – kumulują się w jednym miejscu i nie rozprzestrzeniają się po mieszkaniu. Co prawda, dywan jest idealnym miejscem dla życia roztoczy, jednak pozwala zatrzymać je tylko na wybranym obszarze, nie narażając domowników na obcowanie z nimi. Co istotne, alergicy nie muszą również rezygnować z uwielbianego przez wiele osób rodzaju dywanu, jakim są dywany pluszowe. Większość z nich jest wykonana z poliestru lub polipropylenu, dzięki czemu są komfortowe i trwałe. Dla alergików poleca się te z krótkim włosiem – nie gromadzą tak wiele kurzu, co podobne dywany o dłuższym włosiu. Wełniane i bawełniane mogą być dość ryzykowne dla osoby z tendencją do alergii. Tworzywa sztuczne są dobrym wyborem zarówno pod względem komfortu użytkowania, trwałości jak i ceny. Można wybierać m.in. wśród dywanów wykonanych ze wspomnianego wcześniej polipropylenu oraz akrylu, poliestru, poliamidu lub włókna fryzowanego.

Jak pielęgnować dywany, by nie wywoływały alergii?

Głównym aspektem, który należy bezwzględnie postawić na pierwszym planie, jest regularne odkurzanie. Codzienne sprzątanie podłóg daje naprawdę znaczące efekty – tak prostym działaniem zdecydowanie można podnieść swój komfort życia. Z odkurzaniem w parze idzie także częste pranie dywanów. Dla alergików zaleca się kupowanie takich, które są odporne na działanie wysokich temperatur. Wystawienie dywanu na balkon podczas mroźnej pogody także jest dobrym sposobem na szybkie pozbycie się roztoczy. Oczywiście można też skorzystać z usług profesjonalistów i co jakiś czas oddawać dywany do czyszczenia – przy okazji pozwala to w bezpieczny dla tkaniny sposób pozbyć się trudno zmywalnych plam.

Dodaj komentarz