Jak kupić używany samochód w UK i nie dać się oszukać?

Kupowanie używanego samochodu może zaoszczędzić dużo gotówki w porównaniu do zakupu zupełnie nowego. Niezależnie od tego, czy szukasz taniego rozwiązania lub wymarzonej maszyny, masz duży wybór na rynku wtórnym w UK.

Ten przewodnik jest wypełniony najlepszymi wskazówkami, dzięki którym zminimalizujesz szansę na jakieś nieprzyjemne niespodzianki związane z zakupem samochodu sprowadzanego z Wielkiej Brytanii. Są bowiem kroki, które możesz podjąć, aby uniknąć kupowania samochodu, który został poważnie uszkodzony, skradziony lub nabyty nielegalnie.

Przeprowadzanie odpowiednich kontroli może pomóc Ci zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze! Warto wiedzieć, że nadal będziesz mieć prawa, nawet jeśli nie przeprowadzisz odpowiednich kontroli. Jeśli coś jest nie tak z zakupionym używanym samochodem (np. ma fałszywy przebieg lub ciągle się psuje), możesz mieć legalne prawo do rekompensacji.

Upewnij się, że sprzedawca jest godny zaufania!

Jeśli kupujesz od przedsiębiorcy (firmy sprzedającej samochody) w UK powinieneś:

  • poszukać ugruntowanej firmy o dobrej reputacji
  • poszukać przedsiębiorcy, którego samochody zostały skontrolowane przez niezależnego inżyniera lub organizację motoryzacyjną
  • sprawdzić aktualne kursy walut

Kupowanie z aukcji

Aukcje to prawdopodobnie najbardziej ryzykowny sposób na zakup używanego samochodu. Prawdopodobnie nie będziesz mieć prawnej ochrony, którą masz, jeśli kupisz za pośrednictwem przedsiębiorcy (na przykład prawo do zwrotu i zwrotu kosztów). Przed złożeniem oferty należy dokładnie zapoznać się z warunkami prowadzenia portalu aukcyjnego.

Sprawdź historię samochodu

Przeprowadzenie prostych kontroli zmniejszy Twoje szanse na zakup samochodu, który jest sprzedawany nielegalnie lub ma na swoim koncie poważne naprawy. Możesz również dowiedzieć się, czy obecny właściciel nadal jest winien pieniądze za ten samochód.

To nie trwa długo i nie kosztuje dużo. Powinieneś rozważyć zrobienie tego bez względu na to, od kogo kupujesz.

Zapytaj sprzedającego samochód o

  • numer rejestracyjny
  • przebyte naprawy

Jeśli niektóre drobne szczegóły wydają Ci się podejrzane, możesz poprosić sprzedającego o wyjaśnienie – może to być prosty błąd. Ale jeśli podejrzewasz, że sprzedawca podał Ci fałszywe informacje, nie powinieneś kupować samochodu.

Sprawdź historię

Pojazdy wymagają regularnych przeglądów, co pozwala upewnić się, że można ich bezpiecznie używać do jazdy. Powinieneś sprawdzić, czy takie kontrole były przeprowadzane regularnie przez całą historię samochodu (większość samochodów powyżej 3 lat wymaga corocznego testu przeglądu). Sprawdź historię samochodu na GOV.UK. To bezpłatna usługa.

Zapytaj sprzedawcę o wszelkie luki w przeglądzie technicznym – nie kontynuuj transakcji, jeśli podejrzewasz jakieś oszustwo. Samochód może nie potrzebował przeglądu technicznego, jeśli nie był używany przez pewien czas – ale wszystko musi być legalnie wyjaśnione. Możesz też pójść o krok dalej i uzyskać niezależny raport na temat samochodu brytyjskich specjalistów.

Dodaj komentarz