W jaki sposób wypowiedzieć ubezpieczenie?

 

Kwestię wypowiedzeń ubezpieczenia OC opisuje art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Mówi on (m.in.), że wypowiedzenie ubezpieczenia OC trzeba złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem trwania ochrony. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ jeśli złożylibyśmy wypowiedzenie w dniu kończącym ochronę, ubezpieczyciel może naliczyć nam za automatyczne przedłużenie umowy ubezpieczenia OC. W takim wypadku można byłoby zrezygnować z umowy ubezpieczenia pod warunkiem, że mamy już inne ubezpieczenie, u innego ubezpieczyciela i zachodzi podejrzenie zdublowania ubezpieczeń. Wtedy możemy zrezygnować z ubezpieczenia OC bez konsekwencji i to w czasie trwania ewentualnej umowy od daty składki – do zgłoszenia problemu w ubezpieczalni.

Gdzie można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia?

Takie wypowiedzenie można złożyć bezpośrednio w siedzibie ubezpieczyciela, lub załatwić sprawę przez internet. Dziś, praktycznie każdy ubezpieczyciel ma swoją stronę internetową na której zamieszcza odpowiednie informacje oraz także specjalne formularze, na których zazwyczaj wymaga składania odpowiednich informacji. Na każde działanie klienta może być przeznaczony inny formularz. Jeśli ktoś nie ma czasu, sprawę wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC załatwi szybko przez internet. Również przez internet może zawrzeć nową umowę na ubezpieczenie oc z www.ubezpieczeniaonline.pl. Zawsze warto zapoznać się z innymi opcjami, aby mieć jakiś odnośnik do działań konkurencji.

W jakich sytuacjach można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

Istnieje kilka opcji, kiedy możemy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i to w trakcie jej trwania (w trakcie trwania ochrony). Jedną z najczęściej stosowanych jest zmiana właściciela pojazdu, który jest ubezpieczony na nazwisko zbywcy. Kupujący wcale nie musi kontynuować ubezpieczenia – gdyby jednak chciał, może pozostać do jej zakończenia. W takim wypadku należy pamiętać, że umowa ubezpieczenia nie zostanie automatycznie przedłużona. Jeśli kupujący będzie chciał ją kontynuować, musi pofatygować się do ubezpieczyciela, celem zmiany danych (na własne), oraz przedłużenia OC. Często zdarza się tak, że kupujący samochód nie wie o możliwości jeżdżenia na ubezpieczeniu sprzedającego i zakupuje własne ubezpieczenie. Wtedy to poprzednie po prostu wygasa bez żadnych konsekwencji dla kupującego. W innej sytuacji, gdyby doszło do zdublowania ubezpieczeń OC, wtedy należy udać się do jednego z ubezpieczycieli i przedkładając odpowiednie dokumenty, wypowiedzieć umowę. Zazwyczaj nie ma z tym problemów i jedyne co musimy opłacić, to czas ochrony pomiędzy rozpoczęciem umowy, a zgłoszeniem duplikatu. Tych pieniędzy ubezpieczyciel już nam nie odda nawet wtedy, jeśli jednocześnie płaciliśmy inną składkę, u innego ubezpieczyciela.

O czym warto pamiętać przy zawieraniu ubezpieczeń?

Na pewno należy sprawdzić, czy umowa jest jeszcze aktualna – jeśli kupiliśmy samochód od innego użytkownika. Wtedy warto poczekać do jej końca, a następnie wykupić swoje ubezpieczenie.

One Comment on “W jaki sposób wypowiedzieć ubezpieczenie?”

Dodaj komentarz