Pielęgnacja auta zimą – jak dbać o lakier?

 

Dbanie o lakier samochodowy jest konieczne o każdej porze roku. Zarówno latem, jak i zimą karoseria jest bowiem narażona na działanie szeregu niszczących czynników. W sezonie zimowym największym obciążeniem może być sól drogowa oraz piasek do posypywania chodników, a także myjnie, szczególnie te, w których mycie odbywa się przy użyciu specjalnych szczotek mogących rysować lakier. Aby auto przetrwało zimę w jak najlepszym stanie, warto się do niej dobrze przygotować.

Do sezonu zimowego trzeba przygotowywać się z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu karoseria będzie właściwie chroniona, a co za tym idzie, także mniej podatna na działanie wszelkich czynników niszczących. Przede wszystkim należy dbać o regularne mycie auta. Róbmy to także w sezonie zimowym, ale jedynie wtedy, gdy mamy temperatury dodatnie. W przypadku ujemnych temperatur lepiej jest oddać samochód do myjni. Każdorazowe mycie powinno odbywać się przy użyciu miękkiej gąbki lub ściereczki oraz specjalnego szamponu do karoserii samochodowej. Dobrze sprawdza się mycie na dwa wiadra czy miski. W jednym pojemniku umieszczamy rozcieńczony z wodą szampon do karoserii, a w drugim – samą wodę przeznaczoną do płukania.

Glinkowanie i woskowanie

Ochrona lakieru samochodowego w sezonie zimowym i nie tylko, polega również na wykonaniu zabiegu glinkowania. Pozwala on na usunięcie z karoserii wszelkich drobinek kurzu i brudu, których nie da się zmyć w czasie mycia, gdyż mocno osadziły się w lakierze. Na zakończenie pielęgnacji wykonuje się woskowanie, czyli pokrycie auta specjalnym preparatem stanowiącym warstwę ochronną. Auto, które w sezonie jesiennym będzie poddawane intensywnej pielęgnacji, w sezonie zimowym lepiej poradzi sobie ze wszelkimi czynnikami niszczącymi. Dzięki temu nie będzie wymagało wielu zabiegów naprawczych na wiosnę.

Nałożenie trwałej powłoki

Dobrym sposobem na ochronę lakieru zimą może być pokrycie auta specjalną, trwałą powłoką, która jest twarda, wytrzymała, odporna na uszkodzenia, zarysowania, a także na działanie czynników atmosferycznych. Taka ochrona lakieru samochodowego sprawdza się o wiele lepiej niż wszelkie tymczasowe preparaty, wymagające regularnej pielęgnacji. Do wyboru mamy powłoki różnego rodzaju, między innymi ceramiczne, kwarcowe, hybrydowe czy wykonane z kevlaru. Choć są one wykonane z nieco innych materiałów, ich zadanie jest takie samo – zwiększenie odporności lakieru na wszelkie działania czynników atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Pokrycie auta trwałą powłoką jest, oczywiście, dodatkowym wydatkiem, jednak zdecydowanie się opłaca. Można dzięki temu uniknąć powstawania uszkodzeń, których usuwanie może być równie kosztowne. Warto więc zainwestować, gdyż dzięki temu możemy mieć pewność, że lakier samochodowy będzie prezentował się nienagannie przez długi czas.

Dodaj komentarz