Skrzynia biegów – sprawdź na czym może polegać problem!

Ignorowanie problemów z automatyczną skrzynią biegów prowadzi Cię drogą straconego czasu i pieniędzy na rozwiązanie problemu. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast sprawdzić skrzynie biegów Renault u mechanika. Szybka naprawa może na dłuższą metę zaoszczędzić mnóstwo gotówki.

Ciężka zmiana biegów

Jedną z pierwszych oznak, jakie możesz zauważyć, gdy automatyczna skrzynia biegów wymaga naprawy, jest ciężka zmiana biegów. Na początku może to być subtelne, ale z czasem stanie się to coraz bardziej oczywiste.

Drżenie przy zmianie biegów oraz słyszalne „stuknięcie” przy zmianie biegów to pierwsze oznaki.  Możesz również zauważyć, że Twój samochód ma trudności z nabraniem rozpędu.

Trudno powiedzieć dokładnie, na czym polega problem, ponieważ przyczyną może być kilka różnych rzeczy. Po pierwsze, może to być problem płynny, co jest prostszym rozwiązaniem. Jeśli jednak Twój samochód nie wrzuci biegu lub ma z tym trudności, oznacza to również, że może to być problem z linkami zmiany biegów sprzęgła lub systemem komputerowym.

Opóźniona reakcja

Opóźniona reakcja to kilkusekundowe zatrzymanie podczas zmiany z parkowania na jazdę. Zwykle podczas tego opóźnienia usłyszysz obroty silnika po naciśnięciu gazu, ale samochód nie porusza się tak, jak zwykle.

Na szczęście jest to oczywisty problem – nie będzie trudno go przeoczyć – i szybko można się nim zająć, jeśli wyłapiesz go wcześnie. Jednak opóźnienie będzie tym większe, im dłużej pozwolisz, aby to trwało.

Wycieki płynu

Skrzynie biegów są zamkniętą jednostką systemową. Dlatego jeśli podejrzewasz, że twoja jest nieszczelna, jest to jeden z najbardziej niezawodnych znaków, które musisz ostrzec o poważnym problemie. Płyn w układzie przekładni nie tylko smaruje wszystkie części robocze, ale także utrzymuje układ w chłodzie.

Jeśli zauważysz kałuże lub plamy pod samochodem, to dobry znak, że może być wyciek. Pomaga jednak określić, czy wyciek jest aktywny i/lub pochodzi z przekładni. Płyn przekładniowy ma kolor różowy, czerwony, a nawet ciemnobrązowy. Może mieć słodki zapach – jeśli wszystko działa tak, jak jest – lub zapach spalenizny, co oznacza, że ​​płyn należy wymienić.

Nawet jeśli podejrzewasz, że płyn w skrzyni biegów przecieka, ale nie masz całkowitej pewności, zawieź swój pojazd do zaufanego warsztatu samochodowego. Jeśli pozwolisz, aby wycieki nadal trwały, może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie przekładni. Niezależnie od tego, czy jest przeciek, czy płyn wymaga wymiany, pozostaw to zaufanemu mechanikowi. Nawet samo przepełnienie płynów może prowadzić do szkodliwego problemu z przekładnią.

Poślizgowe koła zębate

Kiedy automatyczna skrzynia biegów się ślizga, wydaje się, że jedziesz na jednym biegu i nagle zmienia się bez powodu. Silnik może słyszeć jęk lub może wydawać się, że pojazd ma problemy lub nie przyspiesza tak, jak powinien. Jeśli tego doświadczysz, powinieneś natychmiast zawieźć samochód do mechanika. Przekładnie, które się ślizgają, zagrażają Twojemu bezpieczeństwu, ponieważ nie mogą się nawzajem złapać. Nie trzeba dodawać, że jest to niezwykle niebezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *