Pasztet – król przystawek w polskim stylu

Nie wszyscy są tak przyzwyczajeni do jedzenia podrobów – organów i zazwyczaj nieużywanych części świń i drobiu jak Polacy. Jest to jednak pyszną podstawą kuchni regionalnej w Polsce i temu przysmakowi chcemy dzisiaj przyjrzeć się nieco bliżej.

Jeśli potrzebujesz dodatkowego powodu, aby sięgnąć po taką pyszność – pomyśl o tym, że jedzenie zwierząt od ogona po język to kolejny sposób na bardziej zrównoważone i sumienne spożywanie mięsa, więc przygotuj się na zasmakowanie smakowitego, polskiego pasztetu!

Na początek, czym dokładnie jest pasztet?

Tradycyjnie przyrządzany z wątróbką, mieszany z winem i przyprawami, aż do uzyskania konsystencji idealnie nadającej się do smarowania, pasztet może być również tworzony z wątróbką lub innymi częściami wieprzowiny, dziczyzny, kurczaka, ryb, kaczki i innych dziczyzn, a nawet z warzywami. Podhalańskim przysmakiem jest pasztet z królika – palce lizać! Mówiąc jeszcze bardziej ogólnie – pasztet to zbiorcze określenie tego wolno gotowanego, schłodzonego kawałka mięsa. Niektóre pasztety są szorstkie i rustykalne, inne są delikatne i gładkie. Reasumując – bez względu na wszystko, wspaniały pasztet jest zawsze dekadencki i pyszny.

Pasztet podawany w cieście, zwykle chrupiącym cieście, nazywany jest krokietem. Jest niesamowicie trudny do przyrządzenia dla niedoświadczonych kucharzy, ale ten rodzaj pasztetu może być dla niektórych najprzyjemniejszy dla podniebienia – pomyśl o tym, jeśli będziesz chciał wprowadzić coś nowego i eleganckiego do swojej kuchni.

Początkującym polecamy właśnie też wspomniany pasztet z królika. Równie smaczny jest pasztet w stylu wiejskim – tradycyjnie wytwarzany z grubo mielonego mięsa wieprzowego i wątróbki wieprzowej z czosnkiem, pietruszką, a czasem cebulą, rozmarynem i goździkami, co czyni go pikantnym i łatwym wstępem dla osób niezaznajomionych z często unikalną konsystencją i smakiem pasztetu.

Praktyczna wskazówka: nie nakładaj wszystkiego na raz. Weź kawałek i połóż go na wierzchu kromki chłopskiego chleba. Możesz posmarować chleb musztardą Dijon lub lekko pikantnym chutneyem lub dopieścić ogórkiem kiszonym (korniszon). Kwasowość ładnie dopełni soczystość pasztetu. Z tego samego powodu zaleca się również łączenie pasztetów z czerwonymi winami z taninami.

Jeśli lubisz gładkie i kremowe dania, rozważ zamówienie pasztetu, który tradycyjnie robi się z wątróbki kaczej lub drobiowej, a także likierów i przypraw. Taki pasztet ubijany w lekką pastę do smarowania bagietek lub spożywany małą łyżeczką jest niesamowicie wybornym delikatesem!

Gotowy na więcej smaków? Ci, którzy lubią jedzenie naprawdę na bogato (pomyśl o tłustych kawałkach mięsa lub jedwabistej mlecznej czekoladzie) powinni cieszyć się pasztetem z foie gras, która jest bardzo bogata i ma bardzo złożony i jedwabisty smak. W przypadku tego rodzaju pasztetu pomiń kwaśne dodatki i wybierz zwykłą kromkę chleba, aby pokryć usta dekadencją. Będziesz zachwycony tym, co zacznie pieścić Twoje kubki smakowe – w naprawdę polsko-francuskim stylu. Smacznego!

Dodaj komentarz