Boczna szyba samochodowa – dlaczego najczęściej dochodzi do jej uszkodzenia?

Kiedy myślisz o naprawie szyb samochodowych, najprawdopodobniej wyobrażasz sobie pęknięcia wywołane z powodu głębokich odłamków kamieni na przedniej szybie. Jednak szyby boczne są tak samo podatne na wyszczerbienia, pęknięcia i całkowite pęknięcia, jak szyby przednie. Szyby samochodowe są zaprojektowane tak, aby wytrzymać normalne trudy jazdy, ale uszkodzone szyby samochodowe stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, zmniejszając widoczność, a nawet stwarzając ryzyko obrażeń. W szczególności szkło boczne rozpada się na mniejsze i ostrzejsze kawałki niż zaokrąglone cząstki potłuczonego szkła przedniej szyby.

Zrozumienie, dlaczego pękają szyby boczne, może pomóc w ochronie samochodu przed tym potencjalnym problemem. W tym miejscu omawiamy kilka najczęstszych przyczyn uszkodzenia szyb samochodowych.

Wypadki

Wypadki to jedne z najczęstszych przyczyn wybicia szyb samochodowych. Nawet przy małej prędkości uderzenie może potencjalnie wygiąć ramę okna lub wywrzeć wystarczający nacisk na okno, wtedy może pęknąć szkło.

Uderzenia boczne i ukośne najprawdopodobniej wpłyną na szybę pojazdu, chociaż zderzenie tylne może również spowodować uszkodzenie szyby. Zawsze zachowuj ostrożność podczas jazdy, szczególnie na skrzyżowaniach, aby zmniejszyć ryzyko wypadku.

Włamania

Wandalizm i włamania często pozostawiają samochody z uszkodzonymi lakierami, wnętrzami i szybami. Gdy zostawisz samochód bez opieki, wybierz bezpieczne miejsce parkingowe, aby pojazd stał się trudniejszym celem.

Potencjalni złodzieje i wandale rzadziej wybierają pojazdy znajdujące się w dobrze oświetlonych miejscach, w pobliżu tłumów i monitorowane przez kamery. Podczas opuszczania samochodu unikaj pozostawiania jakichkolwiek wartościowych przedmiotów, w tym przewodów elektronicznych, które sugerują obecność odtwarzaczy muzycznych. Możesz nie być w stanie zapobiec każdemu włamaniu. Rozważ podjęcie środków ostrożności w celu zrównoważenia kosztów potencjalnych włamań, takich jak zakup dodatkowego ubezpieczenia samochodu i nieoryginalnych produktów alarmowych.

Wynik wcześniejszych szkód

Czasami szyba samochodu może pęknąć prawie samoistnie, na przykład, gdy drzwi pojazdu są szczególnie mocno zamknięte. Chociaż te incydenty mogą wydawać się niewytłumaczalne, winę należy obarczać pewnym rodzajem niewyjaśnionych szkód. Uszkodzenie to może przybrać formę nieprawidłowego montażu, dlatego wszelkie usługi szklarskie należy wykonywać profesjonalnie u specjalistów takich jak Binglass. Jednak w większości przypadków takie zdarzenia, jak ten hipotetyczny scenariusz, zdarzają się, gdy wiór lub małe pęknięcie narusza strukturę szkła. Ponieważ uszkodzenie rozwija się podczas normalnego użytkowania pojazdu, szkło staje się bardziej podatne na nacisk i może w końcu nieoczekiwanie pęknąć.

Podobnie jak w przypadku przedniej szyby, boczne szyby mogą być zagrożone przez gruz wyrzucany na drogę, ciskany w pojazd przez silny wiatr lub zrzucany z drzew lub konstrukcji nad głową. Odłamki skalne powodowane przez żwir i inne drobne, twarde odłamki są najczęstszą przyczyną wyszczerbień i odprysków szkła samochodowego.

Dodaj komentarz