Anodowanie a malowanie proszkowe – na czym polega różnica?

Choć zdarza się, że tych pojęć używamy zamiennie, to nie jest to właściwe. W profesjonalnym żargonie to dwie zupełnie różne czynności, choć efekt końcowy jest zaskakująco podobny. Z czego wynika jego różnica? Przede wszystkim z procesu technologicznego. Typowe anodowanie to proces chemiczny dający niesamowite efekty. Nie jest to jednak tani proces. Warto wiedzieć, że podobny efekt można uzyskać poprzez malowanie proszkowe specjalnymi farbami zwanymi Anodami.

Tym, co łączy anodowanie i malowanie proszkowe jest fakt, że technologie są wykorzystywane do obróbki metalu. Efektem procesów jest nowa powłoka na detalach, która chroni je przed nadmiernym zużyciem oraz zniszczeniem.

Anodowanie – na czym polega?

Do uzyskania efektu anody konieczne jest sięgnięcie po wysokiej jakości anody, czyli proszkowe farby poliestrowe (znajdziesz je tutaj https://farbyonline.eu/157-anody). Powłoka, która powstaje dzięki nim jest ultra matowa i sprawia wrażenie, jakbyśmy patrzyli na żywy metal. To dlatego znajduje zastosowanie we współczesnej architekturze miejskiej. Dzieje się to w procesie elektrolizy, kiedy to na powierzchni metalu powstaje wyjątkowo trwała powłoka odporna na działanie czynników zewnętrznych. Jest estetyczna i zachowuje swoje właściwości na dłuższy czas.

Powłoka ochronna po anodowaniu

W wyniku dobrze przeprowadzonego anodowania powstaje powłoka o bardzo wysokiej odporności termicznej i mechanicznej. Taki element pozostaje odporny na działanie czynników zewnętrznych i nie rdzewieje pod ich wpływem. Minimalizuje  ryzyko wystąpienia odprysków, rys czy innych uszkodzeń mechanicznych, które dopuszczałyby do odsłaniania fragmentów metalu. W takich miejscach mogłyby pojawiać się ogniska korozji.

Efekt Anodowania – ekonomiczne i  bezpieczne

Jedną z podstawowych zalet wykorzystania farby proszkowej do uzyskania imitacji anody, to  niski i ekologiczny koszt inwestycji. Zarówno na etapie tworzenia powłoki, jak również jej odnawiania czy regenerowania, koszt wykonania jest niższy niż w przypadku Anodowania. Efekty są równie dobre, a elementy metalowe pozostają odporne na działanie wilgoci i promieniowanie UV. Jak wiemy malowanie proszkowe w takiej formie jest bezpieczna dla ludzi i środowiska naturalnego, dlatego znajduje zastosowanie w wielu branżach – fotowoltaicznej, motoryzacyjnej, budowlanej.

 

Dodaj komentarz