Automatyzacja w motoryzacji – porównanie maszyn i ludzi

Roboty samochodowe dają firmom motoryzacyjnym przewagę konkurencyjną. Poprawiają jakość i obniżają koszty gwarancji, pozwalają zwiększyć wydajność i chronić pracowników przed brudnymi, trudnymi i niebezpiecznymi zadaniami.

Zakłady montażu samochodów używają robotów wyłącznie do spawania punktowego i malowania, ale istnieje wiele innych możliwości wykorzystania robotów w całym łańcuchu dostaw, jak np. etykieciarki (zobacz więcej: https://www.kert.pl/etykieciarki/etykieciarki-polautomatyczne/). Producenci części czy kosmetyki samochodowej tak samo sporo zyskują na wykorzystaniu robotyki w przemyśle motoryzacyjnym. Producenci zwracają się do robotów z wielu powodów. W branży motoryzacyjnej trzema największymi priorytetami są:

  • jakość,
  • wydajność,
  • bezpieczeństwo.

Automatyzacja pozwala usprawnić pracę w motoryzacji w obrębie każdego z tych zagadnień.

Produkcja a wzrost jakości

Roboty samochodowe zmniejszają zmienność między częściami. Są bardzo powtarzalne, nigdy się nie męczą ani nie rozpraszają, więc każdy cykl odbywa się w ten sam sposób. Nie upuszczają też części ani nie obsługują ich w sposób powodujący uszkodzenia. To redukuje odpady, które wcześniej były spowodowane błędem człowieka, a także oznacza mniejszą zmienność w montażu samochodów. Wyposażone w systemy wizyjne roboty motoryzacyjne mogą nawet wykryć zmienność napływających materiałów i dostosować zaprogramowane ścieżki do swoich potrzeb. To z kolei przekłada się na:

  • większą satysfakcję klienta,
  • mniej błędów,
  • niższe koszty gwarancji.
Podnoszenie zdolności produkcyjnych

Łańcuchy dostaw dla przemysłu motoryzacyjnego działają z minimalną ilością zapasów, aby przeciwdziałać opóźnieniom w produkcji. Producenci części samochodowych dążą do konsekwentnego działania i konsekwentnej kontroli procesu na każdym etapie produkcji. Nawet najmniejszy problem może zatrzymać linię montażową. Roboty nie odczuwają jednak zmęczenia, więc czasy cykli są stałe przez cały dzień, każdego dnia, a szczytowe wskaźniki produkcji są stałe. Co więcej, uruchamianie robotów poprzez przerwy i przełączanie zmian daje dodatkowy wynik z linii produkcyjnych w porównaniu z liniami obsługiwanymi ręcznie.

Ochrona pracowników

Wiele miejsc pracy w branży motoryzacyjnej jest niebezpiecznych. Czasami niebezpieczeństwa są oczywiste, tak jak podczas wlewania stopionego metalu do odlewni. Innym razem niebezpieczeństwa są bardziej podstępne – jak na przykład zaburzenia mięśniowo-szkieletowe wynikające z podnoszenia, skręcania i powtarzania ruchów. Roboty mogą zapobiec zagrożeniom dla ludzi. Podczas montażu samochodów robot nie dopuszcza pracowników do kontaktu z oparami podczas spawania i malowania, a także do zgrzewania spoiny i hałasu maszyn tłoczących. Robotyka samochodowa zmniejsza liczbę wypadków i roszczeń związanych z obrażeniami, odsuwając pracowników od brudnych i niebezpiecznych zadań. Jak więc widać maszyny i roboty w branży samochodowej mają liczne zalety w stosunku do tego, co można byłoby uzyskać, gdyby te same działania podejmowali ludzie.

Dodaj komentarz