Awaria samochodu zastępczego – kto pokrywa koszty holowania?

Ranking kont firmowych

Stare powiedzenie mówi, że nieszczęścia chodzą parami, a czasem nawet stadami. Każdy z nas z pewnością doświadczył tego w różnych dziedzinach życia. Takie pary nieszczęśliwych czy mało sprzyjających sytuacji mogą się zdarzyć w szczególności kierowcom. Wypadki, kolizje drogowe są na porządku dziennym, bardzo często też auto odmawia posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. Wtedy często decydujemy się na auto zastępcze. Problem jednak w tym, że ono również może się zepsuć.

Gdy zepsuje nam się samochód lub potrzebujemy auta w obcym mieście, bardzo często korzystamy z oferty wypożyczalni samochodów, których jest całkiem sporo praktycznie w każdym mniejszym i większym mieście. Jeśli wypożyczamy samochód, możemy liczyć na sprawny i bezpieczny środek komunikacji, którym możemy poruszać się zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i po dalszych trasach. Oczywiście, nawet najlepszy samochód, jaki wypożyczymy, nie gwarantuje pełnej sprawności podczas podróży. Także wynajęte auto może nam odmówić posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. Wtedy pojawia się pytanie, kto płaci za holowanie? Trzeba też pamiętać, że usługi holownicze mogą różnie kosztować w zależności od lokalizacji. Holowanie w Polsce jest zdecydowanie tańsze niż na przykład holowanie w Berlinie. A przecież wynajętymi samochodami poruszamy się nie tylko po polskich drogach.

Trzeba poinformować właściciela auta

holowanie Niemcy HolandiaW przypadku, gdy auto zastępcze odmówi posłuszeństwa, przede wszystkim trzeba poinformować firmę, która nam je wypożyczyła. Najczęściej przedstawiciel firmy zajmie się już wszystkimi formalnościami. Gdy wynajmujemy samochód, zwykle możemy być pewni, że jest on bardzo dobrze ubezpieczony i w sytuacji jakichkolwiek problemów można liczyć na kompleksową usługę ubezpieczyciela w ramach pakietu assistance. Wtedy należy poinformować przedstawiciela ubezpieczyciela, który zajmie się ściągnięciem samochodu z drogi, a jednocześnie zadba o kolejny samochód zastępczy. Osoba, która wynajęła auto nie musi płacić za tego rodzaju usługi, może więc mieć pewność, że niesprawny wynajęty samochód nie będzie generować żadnych dodatkowych kosztów.

Warto czytać warunki umowy

Gdy wynajmujemy samochód lub korzystamy z auta zastępczego, najczęściej jest to obwarowane odpowiednio skonstruowana umową. Powinny w niej być zawarte wszystkie sytuacje, jakie mogą zdarzyć się podczas trwania umowy wynajmu. Zanim zdecydujemy się na konkretną firmę wynajmującą auta, warto dobrze zapoznać się z warunkami umowy, aby mieć stuprocentową pewność, że w razie jakichkolwiek problemów z samochodem nie będziemy ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Osoba, która korzysta z auta zastępczego nie ma bowiem żadnego wpływu na to, w jakim stanie jest wynajęte auto i czy faktycznie będzie się dobrze sprawowało na drogach podczas podróży.

Dodaj komentarz